Nasıl Yapılır

İşkembe Çorbası Sosu Nasıl Yapılır ?

Editör by Editörmatik

Et ve sakatat severlerin en sevdiği lezzetlerden biri olan işkembe çorbası sosu ile daha lezzetli hâle getirilir. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz tarifler ile sizde sevdiğiniz işkembe çorbasının daha leziz olmasını sağlayabilirsiniz. Birçok yemeği güzelleştiren unsurların başında sosu gelir. Tek başına da içimi güzel olan bu çorba da sos ile buluştuğunda karşı konulamaz bir lezzet haline gelecektir. Ancak tarif ve ölçülerini iyi tutturmak, püf noktalarına dikkat etmek oldukça önemlidir. Birde el lezzetinizi yemeğinize katarsanız; sevilen işkembe çorbasının içimini daha da güzelleştirebilirsiniz.

İşkembe Çorbası Sosu Yapımı                                                              

Özellikle kurban bayramında kurban kesen herkesin evinde temizlenmiş işkembeler kaynatılır. Çorbası hazırlanır ve o sıcak bayram sofralarını kokusu ile kuşatır. Birde bu çorbaya sos eklendiğinde tadından yenmez bir hâl alacaktır. Sizde işkembe çorbasından vazgeçemiyor ve sos ile içmeyi tercih ediyorsanız; farklı işkembe çorbası sosu tarifleri ile karşılaşabilirsiniz.

İşkembe çorbası yapımlarında ilk olarak işe sosu yapmakla başlayabilirsiniz. Genel olarak tercih edilen soslarda elenmiş un, yoğurt, limon suyu, tuz ve karabiber kullanılır. Ölçüler ortalama olarak 4 çorba kaşığı un, 4 çorba kaşığı yoğurt, 1 limonun suyu, biraz tuz ve karabiber şeklindedir. Siz çorba miktarınıza ve damak zevkinize göre sos yapımınızda tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Vitamin deposu olarak bilinen işkembe çorbası kış aylarında en çok tüketilen çorbadır. Birçok derde deva olarak gösterilen işkembeyi tereyağı, sıvı yağ, sarımsak ve sirke ile çorba yapabilirsiniz.

Çorba Sosu Hazırlanışı

İşkembe çorbası ve diğer sos ile bütünleştirilen tüm çorbaların soslarının yapımında aynı püf noktaları geçerlidir. İlk etapta mutlaka un ile yoğurt hiçbir topaklanma kalmayana kadar çırpılır. Çırpma teli bu işleminizi kolaylaştıracak ve daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır. Hazırlanan karışıma diğer malzemeler sırası ile ilave edilerek sos yapımı tamamlanır ve beklemeye alınır. Bu esnada pişen ve kaynayan çorbadan sıcak su alınır ve işkembe sosu içerisine ilave edilir. Sos topaklaşmasın diye yapılan bu işlem tamamen sıcak olana kadar tekrarlanır. Ardından tüm karışım yavaş yavaş pişen çorbaya eklenir. Bu halde çorbayı birkaç dakika daha kaynatmanız yeterli olacaktır. Dinlendirdiğiniz soslu işkembe çorbası servise hazırdır.

Yorum Yap