Blog

İş-Kur Meslek Kursları Kayıt Ve Bilgi Nasıl Yapılır?

İş-Kur Meslek Kursları Kayıt Ve Bilgi Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Türkiye jeo-politik konumu, genç nüfusu, göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı, dinamik ve gelişime açık bir ülkedir. Ülkemiz yeraltı kaynakları bakımından fakir olması hizmet sektöründe ve üretim sektöründe gelişime yol açmıştır. Gelişim sürecinde olan ülkemiz diğer tüm gelişmekte olan ülkeler gibi dinamik olan nüfusu yönlendirebilecek, kalifiye edebilecek yollar aramaktadır. Bu saydığımız koşullar ve ihtiyaçlar doğrultusunda 2 Ocak 1946 tarihinde 4837 sayılı kanun ile kurulan İŞ-Kur temelde 2.Dünya Savaşı sonrası rağbet gören refah politikaları ve sosyal devlet anlayışı doğrultusunda “herkese iş ve aş anlayışı” ile kurulmuştur.

İşkur faaliyetleri ve kuruluşundan biraz bahsetdikten sonra İş-kur meslek kursları ve o kursların kayıt mevzularına geçebilriz. İş-kur öncelikle bir meslek kazandırma programıdır. Yani herhangi bir mesleğe sahip kişilerden çok mesleğe ihtiyaç duyan ve o meslek doğrultusunda bir iş sahibi olmak isteyen bireylere hitap eder. Sloganı da o doğrultu da oluşturulmuştur: “Mesleksizlikle mücadele ediyoruz

mesleksizlikle-mucadele-ediyoruzi.jpg

İş-kur misyonu gereği istihdamda adeta seferberlik ilan etme gayesiyle toplumu üreten ve kalifye bir tolum haline getirmeyi planlar. Özellikle de ülkemizde ve dünyada yaşanan 2008 Ekonomik Buhranı ile onun akabinde Orta Doğu’da yaşanan şiddet sarmalı ve göç akımları ile istihdam önemli bir konu haline gelmiştir. Onun içindir ki meslek kursları, sertifika programları ile istihdam sorunu çözüme kavuşturulsun ve de Orta Doğunun istikrarsız düzeni bize de bulaşmasın.

Kimler Yararlanabilir

İşkur meslek kursları  üst yaş sınırı olmamakla birlikte alt yaş sınırı 15 olarak belirlenmiştir. Yine SGK kapsamı içine giren hiçbir işte çalışmamanız gerekmektedir.

iskur-meslek-kurslari.jpg

Yani işsiz olmanız gerekir. Lisans ve önlisans programına dahil öğrencileri de kapsayan bu kurslara yukarıda ki şartları uyan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı girebilir ve faydalanabilr.

Peki Başvurular

Başvurular ise gelişen teknoloji ile birlikte internet üzerinde şube önlerinde sıra beklemeden yapabilirsiniz. Dijital ortam olması hasebiyle 7 gün 24 saat hizmete açık olması da büyük bir avantajdır. Başvuru adresi ve başvuru için gereken bilgiler linkte belirtilmiştir.(http://esube.iskur.gov.tr/UserSignUp.aspx)

Buradan da anlatacak olursak ilk önce bir üyelik sözleşmesi çıkacak onu okuyup onaylamanız gerekmektedir. Ardından T.C. no, AD-SOYAD, BABA ADI, DOĞUM TARİHİ girişlerinizi yapmalısınız. Yaptıktan sonra en altta doğrulama kodunu da doldurmayı unutmayınız. Ardından giriş yaparak sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. Sadece sisteme giriş yapmakla tabii ki işler bitmiyor. Kurs ilanları adlı seçeneğe tıklayarak meslek, şehir, çalışma şekli, çalışma saatleri gibi seçeneklerden kendimize uygun olanı seçmeniz gerekir. Akabinde meslek seçimlerine başlayabilirsiniz eğer aklınızda bir meslek yok ise meslek kursları daha faydalı olacaktır sizin için.

Meslek kurslarında seçiminizi yaptıkdan sonra kurslaradevam zorunluluğu şartı vardır. Devamsızlık hakkı ise kurs günlerinin 10/1’i olarak hesaplanır. Ayrıca sağlık rapor kullanımı da 5 günle sabitlenmiştir. Mazeretsiz kurstan ayrılanlar 2 yıl kurslara katılamazlar. Genel Sağlık Sigortası primleriniz ödenir. Kurs başarı ile tamamlayan kursiyerlere MEB onaylı sertifika verilir.kursiyerlere günlük yaklaşık 20-25 TL arası cep harçlığı verlir.

iskur-basvurulari.jpg

İşbaşı Eğitim Kursları(İEP): Bu kurs çeşidi işsizlerin vasıf kazanmaları için mesleki deneyin ve teorik gelişmeyi planlayan temel kurs programıdır. Katılım için aranan şartlar iş verenin birinci dereceden yakını olmamak, ilköğretim mezunu olmak, öğrenci olmamak(AÖF Ve İkinci Öğretim hariç)

Girişimcilik Kursları: Kendi işini kurmak isteyen bireylere yönelik faaliyet yürüten kurs çeşididir. Başarı ile tamalayanlara KOSGEB YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ gib olanaklar sağlanmıştır.

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP): En fazla dokuz ay süreli olan çalışma programlarıdır. İstihdam burada geçici olarak karşılanır. Katılanlara asgari ücret ile ödeme yapılır, sigorta primleri ödenir. Typ programına katılanlar ancak altı ay sonra farklı bir programa katılabilriler.

Engelli Kursları: Engellilerin yetenekleri doğrultusunda bir meslek sahibi olması ve sosyal yaşama kazandırma programlarıdır.

Hükümlü Ve Eski Hükümlülere Yönelik Kurslar: Toplum bazında hüküm giymiş kişiler işe alınmada bazen zorluk yaşayabilirler. Bunu çözmek amaçlı böyle bir program düzenlenmiş ve hükümlüleri sosyal yaşama kazandırmak hedeflenmiştir.

 

Yorum Yap