Teknoloji

Iphone 10.3 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler

Iphone 10.3 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler
Editör by Behlül Güngör

Mart ayında ios 10.3 güncellemesi ile bir çok kullanıcıyı gerçekten mutlu etti.Bu iphone son güncelleme ile artık Iphone’larımız daha hızlı çalışmaya başladı .Bu güncellemenin adından bu kadar söz ettirmesinin nedeni Apple’ın uzun süredir kullandığı dosya sistemi yerine yeni ve daha gelişmiş bir dosya sisteminin kullanılması.Bu güncelleme beraberinde bir sürü yenilik getirirken özellikle saklama alanından tasarruf sağlamasıyla ve uygulamaların artık daha hızlı açılmasıyla bu sistem kullanıcıları çok etkilemiş durumda.Bu güncellemenin neler getirdiğinden bahsetmeden önce ios güncelleme nasıl yapılır bu konuya değinelim.

Iphone 10.3 Güncellemesi İle Gelen Değişiklikler

Güncellemeleri kontrol etmek için ve sonrasında güncellemeleri yapabilmek için

Ayarlar> Genel> Güncellemeler adımını takip etmeliyiz.

ios-10-3-guncellemesi.jpg

Bu adımı uyguladıktan sonra Iphone’umuz güncelleme olup olmadığını denetliyor, birkaç saniye içinde kontrol ediyor ve size yazılım güncel mi değil mi bunun hakkında bilgi veriyor.Burada yeni bir güncelleme bulduysa bunun hakkında bilgiler veriyor ve bu güncelleme ile gelen yeni özellikleri anlatıyor.

Güncelleme bulunduğunda İndir ve Yükle butonu görünecektir .Buna basıyoruz ve böylelikle güncellemelerin karşıdan denetlenmesi yapılıp yüklenmeye başlanacaktır.Bundan sonra sizin bir şey yapmanıza gerek kalmayacak ve güncelleme tamamlanacaktır. Burada can alıcı bir nokta güncellemenin yapılabilmesi şarjınızın %50 üzerinde olması gerekmektedir.Peki güncellemeyi yaptık peki bu bize ne gibi artılar getiriyor.,

Güncelleme İle Gelen Yeni Dosya Sistemi:

Öncelikle daha önce belirttiğim gibi uygulamalar daha hızlı açılacak ve çalışacaktır.Bunun nedeni bu güncellemede Apple ‘ın yeni ve daha gelişmiş bir dosya sistemi kullanmasıdır .Bu güncellemenin ardından ios10 güncellemesi yapan kullanıcılar telefon hafızalarında artış gördüler.Kullanıcılar böylelikle artık 1GB ‘dan fazla alanın telefon hafızasından boşaldığını fark ettiler.

ios-guncelleme-nasil-yapilir.jpg

Hafızadaki bu rahatlamanın Apple’ın yeni kullandığı APFS dosya sisteminden kaynaklandığını firma yetkilileri belirtiyor.Bu dosya sistemi şu anda en modern güvenlik tedbirlerinden biri.

Ios10.3 Güncellemesinin Getirdiği Yenilikler:

Bu yeni güncellemeyle Iphone’umu Bul’u kullanıp AirPods’u bulma özelliği getirildi.Bunun yanında ödeme,araç çağırma ve otomobil üreticisi uygulamalarıyla Siri’yi kullanımının artması yeni güncellemenin artılarından.AirPods kullananlar böylelikle IPhone’ları aracılığıyla kulaklıklarının mevcut ve en son konumunu görüntülüyorlar.

Ios 10.3 Güncellemesi Hangi Modellerde Kullanılabilir

Siri de bu güncellemeyle yeni özellikler kazanıyor.Ödeme uygulamalarıyla fatura ödeme ve fatura bilgilerinin kontrol edebilme özelliği sunuluyor.Araç çağırma uygulamalarıyla zamanlama özelliği, otomobil üreticisi uygulamalarıyla araç yakıt seviyesini ve arabanın kilitli olup olmadığını kontrol edebilme, ışıkların yakılması ve kornayı devreye sokma ios10 güncellemesi ile gelen yeniliklerden bazıları.

ios-10-guncellemesi.jpg

Ayrıca CarPlay durum çubuğundaki son olarak kullanılmış uygulamalara hızlı erişim kısayolları ile ulaşılması mümkün.Bu yeni güncellemeyle Apple Music artık yeni bir Şimdi Çalıyor ekranına kavuşmuş.

İtunes filmlerini artık tek bir seferde kiralayarak tüm aygıtlarınızda izleme imkanına da kavuşuyorsunuz. Harita uygulamalarında ise geçerli sıcaklık üstünden 3D Touch’ı kullanmak kaydıyla saatlik hava durumunu tahminlerini görmeniz mümkün. Bunların yanında Web siteleri için performans geliştirmeleri yapıldı .Ayrıca mail için navigasyon iyileştirmeleri ve Japonca ve Çince klavyelerde yazma kolaylığı getirildi.

Ios

Son olarak bu güncellemenin hangi telefonlarda geçerli olduğundan bahsedelim.Bu güncelleme Iphone -5 ,5c ,5s, SE ,6 , 6S ,6S Plus , 7 ve 7 Plus modellerinde geçerli .Ayrıca IPad- mini 2, mini3 , mini4 ,IPad 4 , Air ,Air 2 ve IPod Touch6 modellerinde geçerli.

Yorum Yap