Blog Sağlık

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Editör by Emre Yıldırım

İnsanların her dönemde diğer insanlara güzel görünme arzuları olmuştur. Özellikle kadınlar için güzellik olgusunu başında vücut güzelliği gelmektedir. Vücut güzelliği denilince akla ilk olarak kilo ve sıkı bir vücut gelmektedir. Bir çoğumuz güzel ve sıkı bir vücuda sahip olmak için sürekli olarak diyet ve egzersiz yaparız. Bu egzersizlerin en eğlencelisi ve her an yapılabilir olanı ip atlamak olarak karşımıza çıkmaktadır.

İp atlayarak kilo verebilir miyiz?

                Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizde de temel amaç kilo vermektir. Ancak kilo veerebilmek için sürekli olarak tempomuzu arttırarak egzersizi yapmamız gerekmektedir. Kilo vermek isteyen kişiler günde en az bir saat ip atlayarak daha fit bir vücuda sahip olabilirler. Kesintisiz olarak aynı tempoda  1 saat ip atlayan bir kişi yaklaşık olarak 800 kalori harcar. Ancak kalori miktarı ip atlama hızınıza göre değişir.

Faydaları nelerdir?

  • Lenf sisteminin daha düzgün çalışmasını sağlar.
  • Selülitlerin azalmasında yardımcı olur.
  • Vücutta ki tüm kasları çalıştırır. Bu sayede daha sıkı bir vücuda sahip olursunuz.
  • Metabolizmanınızın hızlanmasında yardımcı olur.
  • Squat gibi egzersizlere gerek durmadan kalçanızı şekillendirebilirsiniz.
  • Kalp ve damar hastalıkları için koruyucu ve önleyici bir etkiye sahiptir.
  • Herhangi bir masraf yapmadan uygulayabilinen egzersiz çeşididir.

Nelere dikkat etmeliyiz?

                Her egzersizde olduğu gibi bu egzersizi yaparken de dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. İp atlamak sert değil yumuşak bir zeminde ve mutlaka spor ayakkabı giyinerek yapılması gereken bir egzersizdir. İp atlayan kişinin gözleri yere değil karşıya bakmalıdır. Bu egzersiz esnasında sadece parmak uçlarını yere değmelidir. Doğru nefes egzersizleri uygulanmalıdır. Sırt dik tutulmaya çalışılmalı ve tüm kaslar sıkılmalıdır. Kollarınızı çok aşırı hareket ettirmemeye özen gösterin.  Bel fıtığı gibi sağlık problemleri bulunanlar farklı egzersizleri yapmalıdırlar.

Sizde evinizde çok fazla masraf yapmadan zayıflamak ve vücudunuzu şekillendirmek istiyorsanız ip atlamak sizin için en uygun egzersiz.  Özellikle vücudunu sıkılaştırmak isteyenler için en uygun spor tekniklerinden biridir. Her gün 1 saat düzenli ve kurallarına uygun ip atlayarak hayalini kurduğunuz vücuda ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap