Nasıl Yapılır

İnternetten Trafik Cezası Sorgulaması Yapılır mı?

Editör by Editörmatik

Arkadaşlar sizde benim gibi trafik cezası yediğinizi düşünüyor ve internet nasıl öğreneceksiniz konusunda tam fikriniz yoksa doğru yerdesiniz.

Trafikte seyir halinde iken veya arabanızı yanlış  park etmiş geziyorken trafik polisi görünce hemen yüreğiniz ağzına geliyor değil mi? Acaba radar cezası mı yedim? Park cezası yemiş olabilir miyim? Soruları hemen aklınızda canlanıyor. İnterneti ilk bulduğunuz yerde oturup  trafik cezası kesilmiş mi kesilmemiş mi  bakmak istiyorsunuz. İnternete girdiğinizde birçok farklı kanaldan bu trafik cezası yazılıp yazılmadığını bulabilir.

İnternet Vergi Dairesi

Trafik cezası ile karşı karşıya kaldığınızdan emin değilseniz internet  sayfası üzerinden https://intvd.gib.gov.tr/  linkine tıklayarak açılan Gelir idaresi internet vergi dairesine giriyoruz. Buradan sayfanın alt kısmındaki motorlu taşıtlar bölümünü tıklıyoruz. Açılan sayfada motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme bölümü tıklıyoruz. Açılan sayfadaki kendi bilgilerimi tıklayarak kişisel sayfamıza giriyoruz. Buradan üst taraftaki trafik cezası sorgulamaya tıklarsak buradan aracımız ile ilgili güncel ceza bilgisine ulaşabiliriz.

internetten trafik cezası sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü 

Trafik cezasını öğrenmek için ikinci bir yöntem de emniyet genel müdürlüğünün resmi internet sitesine girerek yapabiliriz. Bunun için https://www.egm.gov.tr/ sitesine girerek sayfanın ortasındaki tıklanabilen linklerden ceza ve otopark sorgulama bölümünü tıklıyoruz. Bu sayfada açılan ad soyadı doğum yılı ve TC kimlik numaramızı girerek yeni bir sayfaya giriyoruz. Buradaki çıkan bilgileri de girerek aracımıza ait ceza var mı görebiliyoruz. Ama emniyet genel müdürlüğü sayfasından sorgulama yaparken karşınıza araç tescil numarası çıkmakta bu aracımızın ruhsatının sağ alt tarafında bulunan harf ve rakam kombinasyonunun bulunduğu yerdedir. Bu sebeple bu sistemi kullanmak biraz daha zordur.

E-Devlet

Trafik cezası kesilip kesilmediğini öğrenmek için üçüncü ve en etkin yöntemlerden birisi de e devlet üzerinden yapacağımız sorgulamadır. Bu sorgulamayı https://www.turkiye.gov.tr/  sayfasına girerek, kendi TC kimliğimiz ve şifremizle e-devlet sistemine giriyoruz.  Sisteme girdikten sonra e-hizmetler bölümünden emniyet genel müdürlüğünün sayfasına gidiyoruz. Bu sayfadaki “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” linkine tıklayarak şahsınıza ait arabanızın plakasına ceza yazılıp yazılmadığını çok kolay ve en etkin ve en doğru şekilde görebiliyoruz.

İnternet Bankacılığı

Artık neredeyse herkes internet kullanmakta ve bankacılık işlemlerini de internet üzerinden kolayca yapmakta. Hangi banka olursa olsun internet bankacılığı sayesinde kendi sistemimize giriyoruz. İnternet bankacılığını girdikten sonra ödemeler kısmından vergi ceza ödemelerine girip araç plakasını yazdığımızda karşımıza çıkan tutarı ödeyerek trafik cezamı hem görmüş hem de ödemiş oluyoruz.

Arkadaşlar gördüğünüz gibi birçok şekilde trafik cezamız olup olmadığını kolayca görebiliyoruz. Ama yine de trafik cezası  korkusuyla yaşamaktan ve ödeyeceğimiz yüksek tutarları düşünürsek trafik kurallarına uymak daha kolay gibi geliyor bana.

Yorum Yap