Nasıl Yapılır

İnternete Gizli Giriş Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Eğer internette dolaşırken gezdiğin sayfaların indirdiğin dosyaların görünmesini istemiyorsan, surf yaparken gizli moda geçip o şekilde gezinmelisin. Gizli modda gezilen siteler web tarayıcısı tarafından kaydedilemez ve rahat rahat dolaşmaya olanak verir. Dolaşmak istediğiniz sayfaların gizlice görüntülenebileceği bu mod bir çok kişiyi ufak sürtüşmelerden korumaktadır.

Ne kadar gizli?

Gizli modda açılan pencere içerisinde gezinti yaparken dikkat edilemsi gereken bir husus da bulunmakta.  Bu mod yalnızca ziyaret etkinliğinin kayıt edilmemesini sağlar. İnternet servis sağlayıcınız, eğer iş yerinden giriliyorsa işveren, yada ziyaret edilen sitelerin kendisi seni görmeye devam edecektir. Bu engellenemez. O yüzden gezinirken bunları da aklında tutmanda fayda var.

Eski sürüm tarayıcılar da sen gizli moddayken tamamen seni gizlemeye yetmeyebilir ve çerezleri depolamaya devam ederler. IP adresini de gizlemek mümkün olmayacaktır. Yani gizli modda tamamen anonim olamıyoruz.

İnternet Explorer‘da Gizli Moda Geçiş

İnternet Explorer’ı açıp  Ctrl + Shift + P tuşlarına aynı zamanda basmak gizli moda geçiş sağlar. Klavye kısayolundan farklı olarak tarayıcınızın sağ tarafında bulunan yeni sekme menüsünün içerisinden de yeni bir gizli pencere oluşturmak mümkün.

 Google Chrome‘da Gizli Moda Geçiş

Google Chrome’u açtıktan sonra Ctrl + Shift + N tuşlarına beraber basarak gizli moda geçiş yapabilirsiniz.  İsterseniz,  adres çubuğunun sağ tarafında  bulunan seçenek menüsünden  “Yeni Gizli Pencere” seçeneğiyle gizli modda yeni bir pencere açmak mümkün.

Mozilla Firefox’da Gizli Moda Geçiş

Firefox’u başlattıktan sonra  Ctrl + Shift + P tuşlarına beraber basarak gizli moda geçiş sağlamak mümkün ya da Mozilla Firefox sekmesi içerisindeki seçenekler menüsünün içerisinden de “Yeni Gizli Pencere” sekmesine  tıklayarak gizli modda gezinmek mümkün.

Gizli Modu Sonlandırmak İçin

Gizlice gezindiğimiz bu gizli modu kapatmak da bir o kadar kolay. Açtığımız sekmeyi kapattığımızda gizlice yapılan tüm gezintiler saniyeler içerisinde kaybolacaktır. Tarayıcınızı tekrar açtığınızda gizli olmayan şekilde çalışmaya devam eder. Geçmişi silmeye uğraşmadan gezinmek işte bu kadar basit.

Yorum Yap