Nasıl Yapılır

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

İnternet artık hayat damarlarımızdan biri olmuş durumda, ama internet kadar aldığımız internetin hızı da önemli. On yıl öncesine kadar hiç yaygın olmayan fiber bağlantılar artık olmazsa olmazlarımızdan, tabii hala normal adsl bağlantısına sahip internet kullanıcıları da var, ister fiberci olun ister adslci, internet kullanıcıları olarak kullandığımız internetin hızını öğrenmek istiyoruz.

internet-hiz-testi.jpg

Kimi kullanıcılar vardır ki her an her saniye paranoyak bir şekilde internet hızını bilmek ister, kimi kullanıcı vardır ki online oyununa girmeden önce internetinin hızlı olduğundan emin olmak ister. İşte şimdi internet kullanıcıları için internet hızı sorgulama yöntemlerine değineceğiz.

Servis Sağlayıcısı Aracılığıyla

Öncelikle çoğu kullanıcının aklına gelen yöntem kendi servis sağlayıcısı aracılığıyla internet hızını öğrenmektir. Bunun için internet hizmetini aldığınız şirketin web sitesinden üyelik bilgilerinizi girerek internet hızınızı test edebilirsiniz. Ama bu yönteme firmalar taraflı bilgi verebilecekleri kaygısı ile pek güvenilmiyor. İnsanların bunu daha tarafsız bir yerden duymaya ihtiyaçları olduğu bir gerçek.

Speedtest.net

İşte böyle durumlarda akıllara ilk gelen ve internette bu konu ile ilgili rastlayacağınız ilk ve en çok site speedtest.net olacaktır. Hem kullanımı basit hem de güvenilir bir site olması itibariyle çoğu internet kullanıcısı mevcut internet hızı öğrenme işlemi için bu siteyi tercih etmektedir.

internet-hizi-ogrenme.jpg

Peki bu siteden internet hızı sorgulama işlemini nasıl yapıyoruz. Öncelikle speedtest.net dışında herhangi bir sekmenin açık olmadığından, download ya da upload yapan programlarınızın kapalı olduğundan ve oyun ve benzeri online aktivitelerinizin kapalı olduğundan emin oluyorsunuz. Speedtest.net adresine tıkladığınızda önünüze hemen "Go" diye bir buton geliyor ve bu butonu tıklamanızla beraber hız testi başlıyor, kısa süreli beklemenin ardından, download ve upload hızınızı ve pinginizi ekranda görebiliyorsunuz. Son derece basit ve kullanışlı olan bu siteyi kesinlikle öneriyoruz.

Hizinitestet.net

Gelelim bir diğer alternatif internet hız testi sorgulama sitesine, speedtest.net de ne Türkçesi yok mu bu işlerin diyorsanız, sizleri böyle alalım. Hizinitestet.net de aynı speedtest.net gibi internet kullanıcılarına internet hızlarını test etme imkanı veriyor ve diğer site kadar olmasa da son zamanlarda oldukça kullanılan ve beğenilen bir site. Şimdi de bu siteden internet sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatalım.

internet-hizi-olcme.jpg

Biraz önce hız testi işleminden önce yapmamız gereken tüm işlemleri burda da yaptıktan sonra hizinitestet.net adresine girip hemen sizi karşılayan "Başlat" butonuna tıklıyorsunuz, ve sorgulamanız hemen başlıyor. Akabinde yine kısa süreli beklemenin ardından karşınıza download ve upload hızınız ile pinginiz geliyor. Ayrıca dilerseniz ekranda geçmiş sorgulamalarınızı görebiliyor ve detaylara tıklayarak da Türkiye ortalamasına göre nasıl bir internet hızınız olduğunu görebiliyorsunuz.

İnternetin elimiz, ayağımız, kalbimiz ve aklımız olduğu bu günlerde siz siz olun hızınızı test etmeden internete girmeyin!

Yorum Yap