İnceleme Teknoloji

Insta360: 360 Derece Kamera İncelemesi

Editör by Emre Yıldırım

Ricoh Theta ile fotoğraf çekmek ne kadar güzel olursa olsun, dünyadaki en kolay ve kaliteli tek şey değil. Telefonumuzda olan Bluetooth bağlantısı ve cebe sığabilecek kadar ince uzun lensleri güvende tutmak için koruyucu bir kılıf gerekiyor. Diğer 360 derece kameraların çoğu, özellikle de bağımsız olarak çıkartılabilir. Depolama yuvalarına sahip olanlar daha da kötüdür.

Eğlenceli bir şey yakalamak için kullandığımız zamanlarda kendimize işe yaramayan 360 derecelik bir kameraya ihtiyacımız var ve Insta360‘daki insanlar Android için yeni Air kameranın doğru şekilde gideceğini düşünüyorlar.

Insta360 : Taşınabilirlik

Insta360 Air, şüphesiz, aslında kullanmak istediğiniz en küçük 360 derece kamera. Bu, piller ve saklama yuvaları ve aşırı plastik gibi şeyleri kaldırarak gerçekleştirilir. Bunun yerine, sahip olduğunuz iki yarıları birbirine dikmek için görüntü işlemcisine sahip balık gözü sensörlerine ve telefonunuza bağlanmak için bir USB-C bağlantı noktasına sahip.

Bu kurulum daha da basitleşmiyor. Uygulamayı Play Store‘dan yüklerseniz, kamerayı telefonun altına bağladığınızda hemen uygulamayı başlatır. Çekmek istediğiniz fotoğrafları veya videoları alın, fotoğraflar hemen telefonunuzda saklanır ve işiniz bittiğinde kamerayı çıkarırsınız.

Kullanılmadığı zaman, bu küçük kamera USB-C bağlantı noktası güvenli ve lenslerin çoğunlukla korunan küçük bir kauçuk kılıf içinde saklanır. Ayrıca şunları söylüyorum çünkü cebinizde kauçuk ve mercek arasında kum veya tortu içeri girmesi mümkündür. Bunun için dikkatli olmazsanız zamanla mercekleri kötüleşebilir.

Gün geçtikçe önemli olan şey, kamera muhafazasını bir torbaya atabilmeniz ve endişelenmeden kapatabilmeniz için yeterince korunuyor olmasıdır. Bu kasanın eklenmesiyle, küçük küre bir ön cebinizde pek fazla gereken şey değil, ancak geniş bir anahtar grubundan daha rahatsız edici değil, bu nedenle çoğu insan için bu durum büyük olasılıkla sorun teşkil etmiyor.

Insta360 : Yazılım Ve Özellikler

Insta360 Air uygulaması piyasaya çıktığında, hemen bir fotoğraf çekmeye veya bir video kapmaya hazırsınız demektir. Telefonunuz kilitliyse, fotoğraf çekimi ile video çekme arasındaki süre 10 saniyeden azdır, bu da fena sayılmaz. Fotoğraf modundan video moduna canlı yayına geçmek tek bir tuşa bastığınızda, hepsi dahili depolama ve hücresel bağlantınıza dayandığından herhangi bir şey için Bluetooth gecikmesi yaşanmıyor.

Bir fotoğraf veya video çektiğinizde, hemen tercih ettiğiniz sosyal ağa paylaşabilir, bir veya iki filtre ekleyebilir veya uygulamaya yerleştirilen Insta360 sosyal hizmetlerinde yer alabilirsiniz. Bu uygulamanın dışından çektiğiniz 360 derecelik fotoğrafları görmeye çalışmadıkça burada özellikle gelişmiş hiçbir şey yok. Resimlerinizi özellikle telefonunuzdaki bir klasöre dışa aktarmazsanız Google Fotoğraflar, bu fotoğraflara erişemez; bu, tek tek yapılması gerekir. Ve hızlı tecrübeli bir deneyim olacak şekilde açıkça tasarlanmıştır. Bu uygulamada başkaları tarafından paylaşılan bazı ciddi fantastik fotoğraflar bulunmaktadır.

Fotoğraf makinesi takılı olmasa bile, bu uygulama için kullanıcı arayüzü döner ve böylece telefonunuzu olduğu gibi tutmanız gerekir. Kullanıcı arayüzü sürekli olarak ileri geri gidiyorsa, yeni kullanıcılar için daha fazla kafa karıştırıcıdır, bu yüzden tasarım kararını takdir edebilirim, ancak kameranın çalışma biçimine aşina olduğunuzda ve yalnızca bir şeyi hızlı bir şekilde paylaşmak istiyorsanız tuhaf bir deneyimdir.

Kamera, yazılımı kolaylık ve taşınabilirlik açısından yüksek puanlar verirken, kamera sadece o kadar da büyük değil. Ricoh Theta S ile kıyaslandığında, özellikle detay ve düşük ışık performansına gelince, görüntü kalitesi nispeten düşüktür. Işık mükemmel olduğunda ve resmini çekmek istediğiniz her şey 10 metrelik bir mesafedeyken kullanışlı bir kameraysa, büyük bir odayı veya dışarıda bir manzarayı yakalamaya çalışıyorsanız hayal kırıklığı yaşayacaksınız.

360’da hızlı bir şekilde canlı akışı yapabilmesi için söylenecek bir şey var ve bu kamera bunu iyi idare ediyor. Facebook ve YouTube gibi daha 360 derecelik içeriğe bakan hizmetlerle, bunun gibi kameralar, bir şey paylaşılması gerektiğinde çevrenizdeki tüm sahneyi hızla yakalamak için değerli olacak. Bu kamera üzerinde böyle bir geleceği görmek çok güzel.

Ayrıca bu kamerayı asla telefonunuzu tutmadan kullanamazsınız, bu yüzden bu fotoğraf makinesine sahip her fotoğraf bir selfie. Telefonunuz için bir standınız olsa ve kamerayı bir sahneyi yakalamak üzere ayarlayabilseniz bile, Android Wear veya bunun gibi herhangi bir şey için uzaktan kumanda panosu yoktur. Alınan en iyi şey, çekim yaparken zaman gecikmesidir, böylece telefonu ayarlayabilir ve hemen kaçabilirsin. Hızlı ve kolay bir 360 derece selfie kamera arıyorsanız, yine de bu olacaktır. Bu kamera tavsiyedir ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap