Nedir

İnsanlarda En Çok Rastlanan 3 Fobi Nedir ?

Editör by Editörmatik

Türkçedeki tam karşılığı korku olan fobi kelimesi kişinin belirli durumlara veya nesnelere karşı verdiği istemsiz tepki olarak tanımlanır. Bu korkunun altında yatan gerçek pek çok farklı sebeplere dayanabilmektedir. Korkunun şiddeti de yine kişinin kendisi ile alakalı olup, çok şiddetli veya hafif olabilir. Günlük yaşantımızda pek çok fobi türü ile karşılaşabiliyoruz. Hemen hemen hepimizin arkadaş veya akraba çevresinde fobisi veya fobileri olan bir veya birkaç kişi vardır. Fobisi olan kişiler belli bir yaş aralığına sahip değildir. Çok küçük yaşta bir çocuk veya ileri yaşta bir bireyin de etkilendiği çeşitli durumlar olabilir. Ancak fobilerin kadınlarda daha sık görüldüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bir kişinin fobisi olup olmadığını anlamak için o kişinin hal ve hareketlerini gözlemek veya bir uzmana danışmak yeterlidir. Şimdi dilerseniz, günlük hayatımızda çok fazla karşılaştığımız fobi türlerine bir göz atalım ve altında yatan sebepleri inceleyelim.

Sosyal Fobi

Sosyal fobi kişinin sosyal yaşamında olumsuz etkiler yaratan bir kaygı ve endişe halidir.  Toplum içinde kendini rahat hissetmeme ve iletişim kopukluğu en çok gözlemlenen belirtileridir.  Kişi kendini bulunduğu ortamda rahat hissetmez ve sürekli ortamdan uzaklaşma ihtiyacı hisseder. Genellikle sosyal faaliyetlerden kaçınır ve toplum içerisine girmek istemez. Günümüzde pek çok kişi sosyal fobi ile baş etmenin yollarını aramaktadır. Sosyal fobisi olan kişiler yeni insanlarla tanışmak, topluluk önünde konuşma yapmak ve ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar ve bu gibi durumlara maruz kalmamak için hep bahane üretirler. Sosyalleşmek günlük hayatın bir parçası olduğundan kişinin bu durumla muhakkak baş etmesi gerekmektedir. Eğer kişinin hissettiği bu kaygı ve endişe hali uzun soluklu ise, bir uzmana başvurması en iyi çözüm yolu olacaktır. Şiddetin az olduğu durumlarda kişi sık sık insanlarla iletişim kurarak bu korkusunun üstesinden gelebilir.

Akrofobi

Akrofobi, bir başka deyişle yükseklik korkusu toplumda sık görülen bir rahatsızlık türüdür. Kişi bir binanın yüksek katından bakmaktan ve hatta merdivenle çıkmaktan bile endişe duyar. Yükseklik korkusu olan kişilerde baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler sıkça görülür. Kişiler bu gibi durumlarda kendini güvende hissetmez ve endişeye kapılırlar. Bu korkunun tedavisi aslında oldukça basittir. Ancak şiddetli olan durumlarda yine bir uzmandan yardım almak en doğru seçenek olacaktır. Kişinin yavaş yavaş bu kaygısının üstüne gitmesi ve onu bertaraf etmeye çalışması kimi zaman bu fobiden kurtulması için iyi bir yöntem olacaktır.

Klostrofobi

Kapalı alan korkusu anlamına gelen klostrofobi de yine en sık görülen fobi türleri arasında yer alır. Kapalı alanlarda zaman geçirmekten veya bulunmaktan endişe duyan kişiler günlük hayatlarında oldukça sıkıntı çekerler. Kişi kapalı bir ortama girdiğinde büyük kaygı duyar. Diğer tüm fobilerde olduğu gibi yine bu tür kaygılanmaların nedeni de kişinin geçmişte yaşamış olduğu bir olay ile bağlantılı olabilir. Yaşam kalitesinin düşürmemek adına bu tür kaygı yaşayan her bireyin gerekli önlemi alarak tedavi sürecine girmesi faydalı olacaktır.

Yorum Yap