Blog Teknoloji

İlk Yerli Uydu İzmir’de Yapılacak!

Editör by Behlül Güngör

İzmir’in başka bir tadı, başka bir adı vardır. Bu ülkeye gönül vermiş ve İstiklal Savaşı‘nda ilk kurşunu atan İzmir günümüz teknolojisine Türkiye’yi bir adım daha öteye taşımak için girişimlere bulunmaya devam ediyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi desteği ile ilk yerli uydu üretimine başlayacak olacak Türkiye, Güzelbahçe ilçesinde kurulacak yeni kampüste, 20 bin metrekarelik alanda sadece bu çalışmalar için zaman harcayacak. ”İstikbal Göklerdedir.” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk‘ün izinde giden Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan bu projede yerli uzay aracı ve uydu üretecek mühendisler yetiştirilecek.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin öncülüğünde geçen sene kurulan Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü 10 yıl içerisinde yerli uydu üretimini gerçekleştirip atmosfere fırlatılacak düzeye gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Eğitim dili yüzde yüz İngilizce olan bölümün 30 öğrencisi tam burslu olarak eğitim alacak. 6 öğrencinin bölüme geçme hakkına kavuşması ile temel mühendislik eğitimleri ile beraber uzay mühendisliğine giriş gibi alan dersleri ile eğitime başlandı.

Avrupa’da, Amerika’da tüm bilimin üniversitelerden çıktığına tanıklık ettiğimiz dünya da söz konusu olan bölümün Ekonomi Üniversitesi için vizyonunun gelişmesinde önemli bir yeri olduğunu belirten Dekan Şahin, ”Bu alanda yeni gelişmelerden geri kalmamak adına bu bölümü açtık.” şeklinde açıklaması oldu. Şahin buna ek olarak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü‘nün gelecek vaat eden ve uzay alanında önemli bir destek sağlayacağına inandıkları Mekatronik Mühendisliği‘ne de yatırımlarını gerçekleştireceklerini açıkladı.

Merkez Kampüs, İzmir Balçova Teleferik’te bulunuyor.

Üniversite’den Yerli Uydu Üreticilerine Tam Destek

TÜBİTAK‘ın ilgilendiği ”Kendi uçağımızı ve helikopterimizi yapalım” projesini genişleterek ”Kendi uzay aracımızı ve kendi uydumuzu da yapalım.” diye düşünerek yola çıktıklarını söyleyen Dekan Şahin uzay teknolojisinde çok geride olduğumuzun altını çizdi.

30 Nisan’da NASA‘ya öğrenciler ile beraber bir ziyaret gerçekleştirecek olan Prof. Dr. Şahin devamında Avrupa Uzay Ajansı ve Türkiye’deki, Havacılık Uzay Fabrikaları‘nı da rotalarına eklediklerini açıkladı. “Öğrencileri, hem astronotlarla, hem de yeni teknolojilerle buluşturarak gelecekte ulaşabilecekleri noktayı göstermeyi hedefliyoruz.” dedi.

Yorum Yap