Blog Kimdir

İlhan Mansız, Futbolu Neden Bıraktı?

Editör by Behlül Güngör

Hepimizin 2003 yılında unutamadığı bir yaz mevsimi vardır. Hatta o sıralar Dünya Kupası maçları oynanırken dersler işlenmez, tüm okul televizyon başında Türkiye naraları atarak heyecanla müsabakaları takip ederdi. Bu unutulmayan günlerin baş kahramanlarından olan İlhan Mansız hala halk tarafından canı gönülden sevilir. Peki İlhan Mansız Neden Futbolu Bıraktı?

İlhan Mansız Kimdir?

Önce yeni nesilden bu süper kahramanın kim olduğu hakkında bilgisi olmayanlar var. Onları aydınlatmadan direk bu konudan bahsedersek eksik bilgi vermiş oluruz.

Almanya doğumlu olan İlhan Mansız ortahalli bir ailenin ikinci çocuğuydu. Annesi terzilik ile babası da fabrika işçisi olarak hayatını idame ettiren Acı vatan gurbetçileriydiler. 9 yaşında ailesi ile Eskişehir’e dönen Mansız, burada 4 yıl geçirdikten sonra Almanya’ya ailecek tekrar dönüş yaptılar.

Almanya’ya 4 yıl sonraki dönüş futbola başlamasının ilk adımı oldu. SV Lenzfried, FC Kempten ve FC Augsburg takımlarında formasını terleten İlhan Mansız hızlı, teknik ve beyin oyunu oynadığını orda attığı gollerle göstererek tüm dikkatleri üzerine çekti. Augsburg takımında Almanya Gençler Şampiyonluğunu yaşayarak FC Köln tarafından transfer edildi. 19 yaşında Almanya’nın en köklü takımına transfer olarak profesyonel hayatında ilk parasını kazandı. Verdiği röportajlarda ilk kazandığı parayla bir müzik seti aldığını söylüyor.

Ailesi aşırı milliyetçiliği ile vatan özlemi çekerek eline geçen fırsatları değerlendirmesini söyledi. Türkiye’deki futbol macerası bu şekilde başladı. Ancak İlhan Mansız yaşadığı uyumsuzluklar sebebi ile 6 ay sonra tekrar Almanya’ya döndü. Münih Türkgücü’nde amatör olarak futbol hayatına devam etti. Fakat parasal problemler yaşadığı için tekrar Türkiye’ye dönme kararı verdi.

Türkiye’deki ikinci şansını İkinci Lig takımlarından Kuşadasıspor‘da denedi. Kuşadasıspor’da da tarih tekerrür etti ve burada da uyumsuzluklar yaşadı. Samsunspor‘a transferinin gerçekleşmesinden sonra da bazı sıkıntılar yaşıyor. Yine de burada kariyerine devam etmekten vazgeçmiyor.

3 sezon boyunca formasını başarıyla terleten İlhan Mansız, Türkiye’nin alışık olmadığı yerli bir futbolcu tekniğine sahipti. Sözleşmesinin bitmesi üzerine 3 büyüklerin ilgi odağı olan Mansız Galatasaray ile sözleşme imzaladı.

Yılan Hikayesi gibi bir geçmişe sahip olan İlhan Mansız Beşiktaş’tan gelen daha cazip teklifi değerlendirerek, Galatasaray ile yaptığı sözleşmeyi umursamayarak Beşiktaş ile bir sözleşme daha imzaladı. İlhan Mansız Aşk-ı Memnu dizisinden daha karışık hakikaten. Beşiktaş ve Galatasaray camiasının ileri gelen büyükleri aralarındaki hatır gönül ile İlhan Mansız’ın şikayet edilmesini önlediler. Tümer Metin ile Samsunspor’dan böylelikle Beşiktaş’a transfer oldular.

2001-2002 sezonunu 21 golle tamamlayan İlhan Mansız o sezonun gol kralı oldu. Gol Krallığı ile Milli Takım’a seçildi. 2002-2003 sezonunda sakatlıkları yüzünden sert düşüş yaşayan İlhan Mansız uzun bir süre boyunca kadroya giremedi. Sağlık problemlerini atlattıktan sonra 2002-2003 sezonunun gelen şampiyonluğunda büyük katkılarda bulundu.

2003-2004 sezonu onun için kariyerinin en başarılı dönemleriydi dersek yanılmış olmayız. Roberto Carlos‘a attığı aşırtmayı hatırlıyor musunuz?

Fakat İlhan Mansız’ın paraya olan zaafı yüzünden kendi ayağına kurşun sıkması bambaşka bir olaydı. Bu sezonun ilk devre arasında Japon takımı VisselKobe ile anlaşarak ortalıktan kayboldu. Forma giydiği ilk maçta sarı kart gördü. Gol de atamadı. Sözleşmesini iptal ettiler.

Almanya’ya dönüş yapan İlhan Mansız, Herta Berlin ile anlaştı. Burada da sakatlığı sebebiyle sözleşmesi iptal edildi. 2005-2006 sezonuna kadar sakatlıklarla boğuşan İlhan Mansız sonrasında Ankaragücü‘ne transfer oldu. 9 maçta 4 gol atarak başarılı bir performans sergiledi. Beşiktaş ile karşılaşmasında da attığı bir gol var.

Trafik Kazası Geçirdi!

2006-2007 sezonu başında Almanya’da trafik kazası geçiren İlhan Mansız bu sebepten dolayı futbolu bırakmıştır. 2009-2010 sezonunda 1860 Münih ile deneme maçlarına çıkarak futbola tekrar dönmek için uğraşan İlhan Mansız eskiye dönüş sinyalleri verse de 1860 Münih sözleşme imzalamamıştır. Kariyerini bu noktada tamamlamıştır.

Yorum Yap