Nasıl Yapılır Teknoloji

İCloud’a Nasıl Yedekleme Yapılır?

Editör by Editörmatik

iCloud Yedekleme Nedir?

iPhone ilk zaman dilimlerinde, iTunes aracılığı ile PC ya da Mac veya PC işletim sistemleri üzerinden kullanıcı bilgilerini transfer etmekteydi. Yeni teknolojik adımlar “bulut veri toplama” ismi ile sanal depolama sistemlerini oldukça popüler hale getirdi.

Apple firması iCloud ile bu bulut teknolojisine ilk adımı atmıştı. İCloud yardımı ile çok kolayca iPod, iPhone, iPad’inizin yedeğini şarja takıp wifi ayarınızı açarak alabilmektesiniz. Yedekleme bu kadarlık bir işlemle hemen başlayacaktır. Apple, müşterilerine ücretsiz hazır olarak 5 gigabaytlık bir sanal depolama kapasitesi vermekte. Eğer bunu yeterli bulmazsanız aylık birkaç TL karşılığı olarak 20 gigabayt kullanım alanı satın alabilirsiniz.

İphone Yedekleme Nasıl Yapılır?

iPhone üzerinden ayarlar kısmına girerek iCloud sekmesini açıyoruz. Burada karşımıza oldukça uzun bir liste dökülüyor. Listedeki “yedekleme bölümünü” kullanacağız. Bu yedekleme butonunu açtığımızda iCloud yedekleme adıyla bir ayar göreceğiz. İşte yedekleme için giriş noktamız burasıdır.

İphone Yedeklemeleri Nereye Kaydediyor?

İtunes ile kayıt yapılması durumunda kullanılan işletim sistemine göre yedek dosyaların konumu değişecektir. İtunes ile yedekleme yaptığımızda Windows için yedekleme adresi aşağıdaki gibidir;

“Windows XP: \Documents and Settings\(username)\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup\”

Mac OS işletim sistemi için yedekleme adresi ise;

“Mac OS X: ~/Library/Application Support/MobileSync/Backup/” olarak belirleneilmektedir.

iCloud saklama alanında müzik, film, fotoğraf ve videolar yedeklenebilmektedir. Bu şekilde geniş bir arşiv haline gelen iCloud saklama alanınızı istediğiniz ölçüde artırmanız mümkündür.

iCloud Depo Alanının Güvenliği

Apple özellikle kişisel verilerinizin güvenliğine önem verdiğini her fırsatta vurgular. Bu nedenle iCloud saklama alanının piyasadaki standart güvenlik uygulamalarının kullanılması ile özel bilgilerin sıkı korumasının sağlandığı vurgulanmaktadır.

iCloud saklama alanına bilgiler, İnternetten gönderildiklerinde şifrelenir, sunucu içinde tutulurken şifreli olarak saklanırlar ve kimlik doğrulamada güvenli kodlar kullanılarak koruma güçlendirilir. Bu durum, depo halindeki bilgilerinizin hem aygıtlarınıza geri çağrıldığında hem de iCloud saklama alanında beklerken illegal erişim olasılığından korunduğu manasına gelir. iCloud saklama alanında, önemli finans firmalarının kullandığı güvenlik seviyesi olan 128 bit AES şifreleme sistemi kullanılmaktadır. Şifreleme anahtarlarına üçüncü taraflar hiçbir zaman ulaşamaz.

Söz konusu sanal depolama sistemini güvenliği konusunda oldukça yoğunlaşan Apple firmasının bu tutumu şüpheleri de beraberinde getiriyor. Acaba Apple, iCloud sanal depo alanında bir güvenlik sorunu mu yaşadı da bu kadar güçlü bir şekilde bu noktanın güvenliğinden bahsediyor? Doğrusu son kullanıcılar olarak buluttan nem kapar olduk. Zaten iCloud sisteminin bir diğer adı da “bulut veri toplama” olduğuna göre şüpheye düşmek konusunda biraz haklı sayılabiliriz. Kaldı ki bazı iPhone kullanıcıları bilgilerini geri çağırdıklarında olumlu yanıt alamadılarsa şüphelerimiz biraz daha artmaktadır. Açıklama talep edildiğinde Apple yetkililerinin yanıtı 180 günden uzun bir süre boyunca iCloud saklama alanına yedekleme yapılmadığı yönünde bir savunma oluyor. Yorum sizin…

Yorum Yap