Nedir

Hususi Yeşil Pasaport Alma İncelikleri Ve Avantajları

Editör by Editörmatik

Yeşil Pasaport diplomatic pasaport olarak değerlendirilen, 160 kadar ülkeye vizesiz olarak gidebilme imkanı vermektedir. Altı ay en az seyahat ile en fazla beş yıl yeşil pasaportu kullanılmaktadır. Yeşil pasaport sahipleri, vize işlemleri ile uğraşmadan, vize sonucu beklemeden rahatlıkla seyahet edebilirler. Yeşil pasaport ile vize istemeyen ülkelere gitmek isteyenler için pasaportun geçerlilik süresi en az 3 ay olmalıdır.

Yeşil Pasaportta Kimler Sahip olabilir?

En çok karşılaşılan soru; “Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?” Özelikle yeşil pasaporta hak kazanmak için, belirli koşullara sahip olmanız gerekmektedir. Hususi yeşil pasaportlar; Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar, birinci, ikinci ve üçüncü derece kadroda bulunanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı ile emekli olan ve kadro karşılığı olmayan emekli kesenekleri birinci, ikinci ve üçüncü dereceden bu sandığa yatırılmış çalışanlar ile bu koşulda emekli olan sözleşmeli devlet memurları, kamu görevlilieri, Büyükşehir bünyesinde iller ve ilçelerde birinci kademe belediye başkanları, 5774 sayılı başarılı sporculara aylık bağlanarak “Devlet Sporcusu” ünvanı kazanmış sporculara, özelleşen T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ile Emlak Bankası çalışanları, özelleşme öncesi pasaport hakkı elde etmiş banka çalışanları, sosyal güvenlik yönü ile T.C. Emeklilik Sandığı`na bağlı kamu görev ve görevlilieri ile 4603 sayılı İş Kanunu`na tabi olan kişiler yeşil pasaport alabilmektedirler. Ayrıca belirtilen koşullara sahip kişilerin eşleri, reşit sayılmayan çocukları, reşit olup ailesi ile yaşayan, evlenmemiş ve iş sahibi olmayan çocuklar; okuduklarını göstermek şartı ile, 25 yaşına kadar yeşil pasaport alma hakkına sahiptirler. Bunların dışında, bedensel bir engeli bulunan ve yaş sınırı bulunmayan, bakıma muhtaç olduğu resmi bir sağlık kuruluşunda tasdiklenen bireylere de ebeveyni doğrultusunda yeşil pasaport verilmektedir.

Yeşil Pasaportun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yeşil pasaport hukuki dayanağı, 5682 sayılı kanunda, “Hususi Pasaportlar” başlığında 14. madde kapsamında; vazife ve seyahatleri için hak sahiplerine verilmektedir. Yeşil pasaport avantajları ise; Umuma mahsusu bordo pasaportla vizesiz, 100`ze yakın ülkeye gidebilirken; yeşil pasaport ile yaklaşık 160 ülkeye vizesiz ve rahatlıkla seyahat edebiliyorsunuz. Öncelikle Schengen vizesi isteyen Avrupa ülkeleri yani Avusturya, Fransa, Belçika, Danimarka, Almanya, Hollanda, Norveç, İsveç, İtalya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, İspanya, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Portekiz, Polonya, Finlandiya, Malta, Yunanistan, Slovenya, Slovakya gibi ülkelere gitmek daha kolay ve pasaportunuzun bu ülkelerde kullanılması sayesinde ileride daha rahat geçiş sağlamanıza da yardımcı olacaktır. Diğer Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Asya ve Oknayusya gibi pek çok ülke seyehatleri kapılarda yeşil pasaprot ile vizesiz veya aktif internet üzerinden hemen vize alınabilmektedir. Yeşil pasaportlular harç ücretlerinden muaf tutulur ve en az altı ay ile en çok 4 ile 10 yıllık bir pasaport için 533.1 TL bordo pasaport ücreti öderken, yeşil pasaport sahibi sadece 111.7 TL ödeme yapmaktadırlar.

Yorum Yap