Nedir

Hızlı Şarj Özellikleri İle Bilgiler

Hızlı Şarj Özellikleri İle Bilgiler
Editör by Behlül Güngör

Akıllı Telefonlarda Hızlı Şarj Nedir?

hizli-sarj-nedir.jpg

Herkesin özellikle telefonda istediği bir durum vardır, şarj bir telefonda ana özelliktir. Akılları telefonların bir çoğunun da verdiği sorun pilinin çabucak tükenmesidir. Ayrıca bu sorun çoğu android telefonlarda batarya ile çözüme kavuşmuyor çünkü günümüzde çoğu akıllı telefonlar da batarya bulunmamakta. O nedenle her şeye bir çözüm oda akıllı şarj aletleri ya da taşınabilir (power bank) cihazları ile yapılabiliyor. Hızlı şarj özelliği her telefonda gerçekleşmiş olmasa da, üreticilerin mutlaka çözüm bulduğu bir hızlı şarj teknolojilerini sunumlarına katıyorlar. Aslında hangi teknolojiyi kullanmış olmanızın bir önemi yoktur. Hızlı şarj sayesinde pil şarj süresini ciddi derecede kısalta bilme imkânınız vardır.

İşte Hızlı Şarj Nasıl Çalışır? Hakkında Detaylar

hizli-sarj-ozelligi-nedir.jpg

Her telefon da bir güç devresi bulunmaktadır. Bu devre ise pilin kendi içerisinde ne zaman ve ne kadar güç alacağını kısıtlar. İşte hızlı şarj burada devreye girer ve etkin bir şekilde kısıtlamayı aza indirir. Hızlı şarj destekli bir telefonunuz var ise ve kullandığınız kablonuz standart bir durum içerisindeyse, maalesef ki hızlı şarj olanağı gerçekleşmeyecektir. Telefonunuz kapasitesinden bahsedilmiyor volt oranı ne kadar yüksek ise pil ömrünü de o kadar fazla uzatma şansına sahip olabilirsiniz. Telefonlar bir süre sonra batarya sebepleri ile insanlara bıkkınlık getirmekte, her bir ortamda şarj cihazı sormak da insanları artık bunaltmakta. Ancak artık akıllı şarj cihazları gözleri tamamen büyütüyor. Tek istenilen ve yapılması gereken nokta sadece düzgün kullanabilmekte bitiyor. Sizlere bir kaç uygun yöntemden bahsedeceğim, telefonunuzun hızlı şarj olabilmesi içindir. En önemli nokta, telefonunuz stok sınırıdır. Bir çok insan bu olay karşısında bilinçsizce davranıyor ancak telefon şarj kablonuz cihazınızla uyumlu olmalı ve aynı stok belirtisinde bulunmalıdır.

Hızlı Şarj Aletleri Telefonu Nasıl Etkiliyor?

hizli-sarj-olma-ozellikli-mobil-telefonlar.jpg

Özellikle şu zamanlarda satın alınan telefonlar da bulunmakta olan hızlı şarj, telefon pilini nasıl iki kata kadar çıkarabiliyor merakın da iseniz, şuan da burada yazılanlar ilginizi çekecektir. Faaliyette olan hızlı şarj teknolojisi, üreten firmalara göre değişiklik sağlasa da aslında en çok rastlanan “ Quick Charge “ olarak bilinmektedir. Hızlı şarj telefona zarar vermez, üstelik daha da fazla güç alımına olanak tanıyabilir. Bu özellik telefonlardaki volt’ dan kaynaklanır ve aynı şekilde telefondaki adaptör desteği ile ilgilidir. Hızlı sarja destekli telefonlarda yüksek volta uygun amper artılarak kullanılabilir. Bu sonuç iki farklı anlamda gerçekleşir. Yani öncelik olarak hızlı şarj yardımı alabilmek için bu özelliğe sahip bir cihaz kullanmanız gereklidir. Şunu da bildirelim, eğer hızlı şarj adaptörü eski uyuma bağlı bir telefonda kullanırsanız, cihaz içinde bulunan regülatör yani (düzenleyici) pilin fazla yük almasını engelleyecektir. Cihazınız da herhangi bir sorun gerçekleşmeyecektir anacak istediğiniz de olamayacaktır, yani oda hızlı şarj.

Yorum Yap