Nedir

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Editör by Editörmatik

Okumak en güzel şeylerden biri okumak ve anlamak bilgine bilgi katmak. Peki, günümüz koşullarında bu mümkün mü? Bazen o kadar çok koşuşturma içindeyiz ki kitap değil bir sayfa okuyacak vaktimiz olmuyor. Öyleyse kendimize fırsat oluşturmak ve bu fırsatı da hızlı okuma teknikleriyle değerlendirmek gerek. Hızlı okumak sadece kelime sayısındaki fazlalık olarak algılanmamalı aynı zaman da daha çok kelime okuma ve bunları daha çok anlamak alışkanlığını da size fazlasıyla kazandırmakta. Peki, bu teknikler neler?

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Aslında bu konuya geçmeden önce normal okumada da bazı yanlış alışkanlıklarımız mevcut öncelikle bunlardan vazgeçmemiz gerekli. Örneğin;

Okurken daha çok anlamak için sık sık başa dönüyorsanız, okurken cümle yerine kelimeyi takip ediyorsanız, konunun ana düşüncesini kavramak isterken içeriğindeki bazı yan temaları da kaçırıyorsanız, sürekli dikkatiniz dağılıyorsa ve konsantre olmakta zorlanıyorsanız, sürekli kısa metinlere okumak için yöneliyorsanız anlama ve okuma hızınız oldukça yavaş.

Hızlı okumanın püf noktaları arasından bir tanesi ya da altın kuralı gözlerle olan ilişkidir.  Gözlerimiz çok gelişmiş bir kamera ve fotoğraf makinesi işlevi görür. Etraftaki birçok şeyi belleğimize bizden gizli bile kaydeder. Onun içinde eğitilmiş bir göz iyi bir başlangıçtır.

Hızlı Okumak İçin İpuçları

10 Saniye

Şimdi önünüze bir A4 kâğıdı alın başta basit kelimeler kullanarak bu kâğıda yazın sonra gözlerinizle bu kelimeleri tabiri caizse gözlerinizle tarayın sonra 10 saniye de ne kadar kelime hatırladığınıza bakın ve bunu her gün geliştirin bu görsel algılama kapasitenize olumlu katkı sağlar ve düzeyini yükseltir.

Kelime

Sözlük veya ansiklopedi karıştırın, bulmaca çözün ne kadar çok kelime öğrenir dağarcığınızı geliştirirseniz okurken de o kadar hızlı olursunuz.

Gözleriniz Konuşsun

İlkokullarda “gözlerinizle okuyun” diye bir tabir vardır hatırladınız mı ha işte ondan içinizden ya da dışınızdan okumayın gözlerinizle okuyun yani bırakın gözleriniz kitapla konuşsun. Bu arada okuma yaptığınızda 5N 1K( kim, nasıl, ne zaman, niçin, nasıl, nerede) tekniğini kullanın.

Sınavlarda önce bütün sayfalara göz atılır bu tekniği hızlı okumada da kullanın önce tüm sayfaları tarayın başlıkları, paragraf başlarını vesaire… Bu yöntem zihninizde yapboz gibi parçaları daha çabuk birleştirmenizi sağlayacak.

Kendinize güvenin yanlış okumaktan anlamaktan korkmayın,  en önemlisi bol bol kitap okuyun siz ne kadar fazla kitap okursanız o kadar başarı sağlarsınız.

Bunları uygulamaya çalışmadan önce daha fazla bilgi edinin gözlerinizi yormadan nasıl kullanacağınızı ve o uzun anlamsızmış gibi düşündüğünüz paragrafları yorulmadan okumayı öğrenin. Kendinize okuma alışkanlığı kazandırın. Evet teknolojide hızla ilerledik ve artık okumalarımızı bilgisayar, telefon gibi cihazlar kullanarak yapıyoruz ama kitaplardan da vazgeçmeyin. Kim bilir belki de bu tekniklerle bir gecede bir kitap bile bitirebilirsiniz belli mi olur?

Yorum Yap