Sağlık

Hırıltılı Solunum Sebepleri ve Tedavisi

Editör by seoturka

Hırıltı solunum sebeplerinden bahsederek sizlere bu konuda ne gibi önlemler alacağınızı ve tedavi yöntemleri anlatacağız.

Hırıltılı Solunum Sebepleri

Özellikle yeni doğmuş bebeklerde görülen hırıltılı solunumun bir çok nedeni ve bir çok tedavi yöntemi vardır. Bu sebepler arasında en sık görüleni burun içerisinde et, sümük kalıntıları gibi küçük engellerden kaynaklanmasıdır ve bunda ki hırıltı ıslık sesine benzer bir hırıltıdır.

Bir diğer sebep ise soluk borusunda nefes alış verişi esnasında oluşan hışırtıların buruna gelene kadar ses yalıtımında sıkıntı olduğundan hırıltıya dönüşmesidir ve bu çeşit hırıltılar da ses derinden gelir. Eğer gelen hırıltı çatlak çatlak geliyorsa bu gırtlakta biriken balgamdan kaynaklı olabilir. Bunun dışında kesik kesik gelen hırıltı sesi nefes alıp vermekte zorlanmadan kaynaklanır.

Bunlar dışında bronşlar, nefes borusu gibi solunum sistemi kısımlarından herhangi birinde veya bir kaçında virüs ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonel hastalıklar, alerjiler veya balgam gibi sıvısal salgıların birikmesiyle de hırıltılar oluşabilir. Bu sebepten kaynaklanan hırıltılar ıslık sesiyle karışık olan hırıltılardır ve bu durumda doktora baş vurulmalıdır.

Hırıltılı Solunum Tedavi Yöntemleri

Kuruluklara bağlı olarak gelişen hırıltılar da tedavi eczanelerde satılan damlalıkla tuzlu su çözeltilerinin alınarak ecza uzmanın önerdiği şekilde kullanılmasıyla tedavi edilebilir.

Tıkanıklıklardan kaynaklanan hırıltıları gidermek için negatif basınç (çekme) uygulayan burun aspiratörleri kullanılarak burundaki sümük gibi tıkanıklığa sebep olan birikimler çekilerek uzaklaştırılır. Genizde veya soluk borusundaki balgamı sökmek için limonlu su veya balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir.

Yine kurulukların oluşmaması ya da giderilmesi için kapalı ortamların nem oranı %45-55 arasında tutulmalıdır. Bunlar dışında çörek otu yağı veya acı kavun yağıyla kuluç aralarına veya göğse masaj yapmak bu bölgedeki kasları rahatlatacak ve balgam atımını kolaylaştıracaktır.

Bunun dışında küçük bebeklere uygulanması kesinlikle önerilmeyen, bir uzman tarafından yapılması ve doktora baş vurulması gereken etkili bir yöntemde kupa çekme yöntemidir. Bu da kasları yumuşatarak balgam atımını kolaylaştıracaktır.

1 Yorum

Yorum Yap