Nasıl Yapılır

HGS Bakiye İşlemleri Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

HGS hızlı geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Otoyollarda trafik akışının hızlanması için uygulamaya konan bir sistemdir. HGS ile otoyollarda geçiş noktalarından otomatik geçiş yapılabilir. HGS bakiyenizin durumunu kontrol etmek için PTT şubelerini kullanabilirsiniz. Eğer şubelere gidemiyorsanız PTT internet siteleri de HGS bakiyelerinizi kontrol edebilirsiniz. Ptt bir devlet kurumu olarak HGS bakiye sorma hizmeti vermesinin dışında bu sisteme e-devlet ile de ulaşabilirsiniz. Bakiye sorma işlemlerini internet üzerinden Ptt internet veya e-devletten yaparak zaman tasarrufu sağlamanız mümkün. E-devlete giriş için ise bir şifreniz olması gerekiyor. Bu şifreyi ise yine PTT şubelerinden temin edebiliyorsunuz. Şifrenizi unutmadığınız sürece HGS işlemleri ve diğer devlet kurumları ile alakalı olan işleriniz internet üzerinden halledebilirsiniz.


HGS Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS bakiye yüklemesi için yine PTT şubeleri kullanılabilir. PTT şubelerine giderek HGS kartınıza para yükleyebilirsiniz. HGS kartınıza PTT şubelerinde nakit para yatırmanız gerekmektedir.  Diğer bir yükleme seçeneği ise PTT şubeleri içerisinde bulunan bankamatiklerdir. Bankamatikler ile daha hızlı bir şekilde yükleme yapabilmek mümkündür. Her seferinde PTT şubelerine gitmek istemeyenler için bankalar HGS için otomatik ödeme talimatı kolaylığı sağlamaktadır. Böylece sabit hesabınızdan veya kredi kartınızdan otomatik olarak bakiyeniz doldurulacaktır. Böylece bakiye bitme sıkıntınız olmadan geçişlerden rahatça yararlanabilirsiniz. Böylece geçişlerinizde bakiyeniz bittiği için geçişlerinizde ceza ödemekten kurtulmuş olacaksınız. HGS bakiye yüklemeleri için diğer seçenekler ise geçiş noktaları yakınında bulunan HGS ödeme yerlerinden bakiye dolumu yapabilirsiniz. Bunların dışında telefon operatörleri ve banklar internet üzerinden bu ödemeyi yapmanıza olanak sağlamaktadır.


HGS Geçiş İhlali Yapılırsa Ne Olur?

Otoyolları çok sık kullanmayan sürücüler, HGS bakiyesinin ne durumda olduğunu unutabilmektedir. Dolum yapmayı ve HGS hesabını kontrol etmeyi unutup yola çıkan birçok sürücü vardır. Eğer bakiye yetersiz veya boş ise geçiş yaptığınız sırada kaçak geçiş yapılmış görünecek ve alarm çalacaktır. Endişelenilecek bir durum olmadığı belirtmekte fayda var. Yapmanız gereken, bir an önce HGS bakiyenizi doldurmak. Böylece daha önce yaptığınız kaçak geçişin de parasını ödemiş olacaksınız.

Yorum Yap