Nedir Sağlık

Herediter Anjioödem Nedir? Etkileri Nelerdir?

Editör by Editörmatik

Herediter Anjioödem, genelde ağrı yapmayan, tekrarlayan şişlik atakları ile seyreden, nadir olan bir hastalıkltır. Ağrı yapmayan bu tür şişlikler anjiyoödem olarak bilinir. Alerjik hastalıklar başta olmak üzere, farklı hastalıkların seyrinde görülebilir. Arı sokması ve yiyecek alerjileri bunlardan bazılarıdır. Herediter denildiğinde durum biraz farklılık gösterir. Herediter terimi bu hastalığın kalıtsal olduğunu söyler ve genellikle çocukluk çağından beri tekrarlayan ataklar bulunmaktadır. Herediter Anjioödem genellikle inhibitör adı verilen protein sızıntısından meydana gelmektedir.

Hastalığın Sıklığı ve Kalıtımı

Bu hastalığın çok iyi bilinmemesinin sebebi çok nadir bir hastalık olmasıdır. 10 bin ila 150 bin kişi arasında görülen bir hastalık olduğu bilinmektedir. Türkiye’de 476 ile 7515 arasında bir hasta sayısı olduğu tahmin edilmektedir. Tanısı konan ve tedavi edilebilen hasta sayısı çok çok azdır. Hastalık kalıtsal özellikler gösterir ama hastaların yüzde 25’inde ailede görülmemiştir. Kadın ve erkeklerde eşit sayıdadır.

Anjioödem Etkileri Nerelerde Görülür

Herediter Anjioödem vücudun herhengi bir bölgesini etkileyebilmektedir. Şişliklerin en çok görüldüğü bölgeler, yüz, kol, bacaklar eller, en tehlikeli durum ise solunum yolları, iç organlar ve genital bölgeler olarak bilinmektedir.

Atakların Süresi ve Belirtileri

Herediter Anjioödem tipik atakları genellikle 24 saat içerisinde en üst seviyeye ulaşır ve sonraki 72 saate kadar yavaş br düzelme meydana gelir. Bazı hastalarda bu süre 9 güne kadar uzayabilmektedir.

Şişlik atakları oluşmadan önce bazı belirtiler oluşabilir. Şişliğin oluşacağı bölgede öncesinde karıncalanma hissi oluşabilmektedir. Bazı hastalarda ise şişliğin oluşacağı bölgede deride döküntüler görülebilmektedir.

Hastalarda Herediter Anjioödem yüzde, kol ve bacaklarda sıklıkla görülür. Geçici şekil bozuklukları meydana gelebilmektedir. Şişlikler uzun sürebilir ve geniş alanlara yayılabilir. Hastaları en çok etkileyen atakların başında karında oluşan ataklar vardır.

Tedavi

Herediter Anjioödem durumunu tamamen ortadan kaldıracak yada hastalığı tamamen bitirecek bir tedavi henüz bulunamamıştır. Fakat hastalığın seyrini hafifletecek ve hastaları rahat ettirecek tedavi yöntemleri vardır. Kullanılan iğneler mevcut olmasına rağmen hastalığın bulguşarını sıfıra indirebilecek bir düzeyde değildir.

Yorum Yap