Eğitim

Hazırlık Okumaya Hazır Mıyız?

Editör by Editörmatik

Eğer küçük yaşta İngilizce eğitimi almadıysanız, okul hayatınız boyunca sürekli hocanız değiştiyse, branşı İngilizce olamayan öğretmenler dersinize girdiyse hazırlık sizin için kabus olmaya geliyor. Nereden mi biliyorum? Kendimden. Kabus gibi iki sene sonunda geçtim hazırlığı. Benim mezun olması gerekirken hala hazırlıkta okuyan arkadaşlarım var. Öyle kolay bir sorundan bahsetmiyoruz. Temelinde de böyle bir eğitimsizlikten geçilince şartlar bizi buna itiyor. İngilizce de günümüz şartlarında, günümüz şartlarını etkileyen bir faktör. Bu yüzden İngilizce bölümlerden kaçmak yerine zorlu bir sürece kendimizi hazırlayalım.

Ne Yapmalıyım?

Üniversite yerleştirme sonuçlarını öğrenir öğrenmez İngilizce seviyenize göre bir kurs araştırmalısınız. “Okul eğitimi yeter” diyecek öğretmenleriniz olacaktır. İnanmayın! Çünkü eğer seviyeniz iyi değilse okulda aldığınız eğitim yeterli olmayacaktır. Bir senenizi gerçekten İngilizce öğrenmeye adayın. Sınavlardan geçeyim yeter kafasına sakın girmeyin. Çünkü o mantıkla ilerleyince bir noktada mantık uçurumdan aşağı yuvarlanıyor. O yüzden öğrenmek hedefiniz olsun.

Peki Nasıl Yol İzleyebiliriz?

Size kendimin ve arkadaşlarımın ki bu arkadaşlar hazırlığın yarısı izlediği yolları anlatmak istiyorum.

Öncelikle üniversiteye hazırlanırken ki eforunuzdan bahsetmeyin. Daha zor ama daha eğlenceli bir dönem sizi bekliyor. Hazırlık aslında bütün üniversite hayatınız boyunca takılacağınız arkadaşları belirleme yeri olacak. En büyük değişimleriniz yine bu dönemde gerçekleşecek. En çok eğlendiğiniz, bütün mekanları öğreneceğiniz, bütün öğrenci geyiklerine gireceğiniz bir dönem. Bu dönemde size hazırlık gibi bir şey eşlik edecek. Bu yüzden hem eğlenmeyi hem çalışmayı eşit şekilde yürütmeyi öğrenmeniz lazım. Mesela Erasmus öğrencilerinin katıldığı gruplara katılın. Hem pratik yapma hem de eğlenme fırsatını yakalamış olursunuz. Başlarda söylediğim gibi eğer seviyeniz çok iyi değilse mutlaka bir kurs yardımı alın. Eğer durumunuz yoksa internetten yardım alın ama sadece okula bağlı kalmayın. Kelime öğrenme işini hayatınızın bir parçası haline getirin. O gün öğrendiğiniz kelimeler ile ilgili bir kompozisyon yazın. Hocalarınıza okutun. Gramer olaylarına salağa anlatır gibi anlattırın. Yine günlük yazma kelime öğrenmeyi hızlandırıyor. Bizim bir arkadaş her gün kelimeleri küçük küçük kâğıtlara yazıp cebine atardı. Gittiği yere varıncaya kadar alıp okuyup atardı. Bu da bir yöntem olabilir. Hikâye kitaplarını elinizden düşürmeyin. İlk başta hiçbir şey anlamasanız bile sözlük olamadan okuyun. Sonra bilmediğiniz kelimeleri işaretleyin, en son sözlükten bakıp tekrar okuyun. Bu da bir yol. Yabancı arkadaşlar edinin. Onlarla konuşmak çok şey katacaktır. Turistik mekânlar vazgeçilmeziniz olsun. Sizi dürten bir anne varmış gibi yanınızda, konuşun turist abla ağabeylerimizle. Milli gelire yardım bir yerde… Okuma ve dinleme konusunda en büyük yardımcınız mutlaka İngilizce filmleri İngilizce altyazı ile izlemek olacaktır. Bu başlarda biraz zor ve sıkıcı olacak ama anlamaya başladıkça seveceksiniz.

Motivasyonunuz düşecektir, bu seneyi yakalım diye bir düşünce gelip zihninize yerleşecektir. Bu aşamada unutmayın ki seneye de aynısı olacak ve siz bir sene kaybetmiş olacaksınız. Sıkın dişinizi. En güzel seneler sizi bekliyor. Kolay gelsin J

Yorum Yap