Eğitim

Hangi Sınavlarda Genel Kültür Sorusu Sorulur?

Editör by seoturka

Ülkemizde ilkokuldan üniversiteye kadar hatta üniversite bittikten sonra işe girebilmek için mesleğimizi icra edebilmek için sayısız sınavlara gireriz. Hemen her girdiğimiz sınavda genel kültür hatta bazen bunun yanında genel yetenek sorularıyla karşılaşırız.

Genel Kültür Soruları Sorulan Sınavlar

Liselere giriş sınavı olarak da bilinen TEOG sınavı, üniversitelere giriş sınavı olarak bilinen LYS, kamuya girebilmek için girilen KPSS ve birçok meslek, kurum sınavlarında ilk bölümde genel kültür sorularına yer verilir. Bundan başka açıklamak adına hangi sınavlarda genel kültür sorusu sorulur derseniz, hâkimlik ve savcılık sınavı, kaymakamlık sınavı, ALES, kurumların kendilerinin yapmış oldukları sınavlarda, mülakatlarda mutlaka ama mutlaka genel kültür sorularına yer verilir.

Peki, bu bölümde adaylara ne gibi sorular sorulur, sınavlara göre değişmekle birlikte kesinlikle Türkçe, Matematik kimi sınavlarda bunlara ek olarak Tarih, Vatandaşlık ve Anayasa soruları sorulur. Adaylar bu sorulara doğru cevap verebilmek için piyasada bir hayli çok bulunan Genel Kültür ve Genel Yetenek kitaplarından yararlanır. Teknolojinin gelişmesiyle internet üzerinden uzaktan eğitim alırlar veya dershanelere giderler.

Genel kültür sorusu sorulan sınavlar.

Siz de eğer ki Türkiye’de yaşıyorsanız hangi sınavlarda genel kültür sorusu sorulur, eminim ki hayatınızda en az bir kez genel kültür sınavına girmiş olduğunuzdan cevabi en az ben kadar iyi bilirsiniz. Araştırmalarıma göre bu sınavlarda başarı oranı öyle yüksek de değil. Bunun nedenleri arasında çok kitap okumayan bir toplum oluşumuz ve çocukluktan yetiştirilişimizin yanlış olması, zihnimizi geliştiren uğraşlarımızın olmayışımız yatıyor.

Televizyonda dizi izlemek bizin de yetiştirdiğimiz çocuklarımızın da genel kültürünü geliştirememekte boş bilgilerle beynimizi doldurmaktadır. Gazete, kitap, dergi, bulmaca hayatınızda varsa eminim ki genel kültür sınavlarında o kadar başarılısınızdır.

1 Yorum

Yorum Yap