Sağlık

Hangi Hastalığın Sebebi Akraba Evliliği?

Editör by Editörmatik

Halk arasında akraba evliliği hastalıkları olarak bahsettiğimiz hastalıklar eskiye oranla daha az karşımıza çıksa da yine de birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Ülkemizde de akraba evliliğ hastalıkları eski yıllarda görülmüştür ve görülmeye devam edecektir. Bu hastalıkların en ünlüsü Akdeniz Anemisi olarak görülmektedir. Ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. Türkiye genelinde her elli kişiden birinin bu hastalığa maalesef yakalandığı görülmektedir. Özellikle Türkiye’nin güney bölgesinde daha çok görülür. Antalya, Adana, Güneydoğu Anadolu bölgesindeki şehirler başta olmak üzere görülme olasılığı yüzde 10 seviyesindedir. Bu yüzden Akdemiz Anemisi olarak anılmaktadır. Akdeniz anemisi anne ve baba taşıyıcı ise çocuklarda yüzde 25 oranında görülmektedir. Akraba evliliği sonucunda oluşabilecek diğer bir hastalık ise Kistik Fibroz denen kalıtsal bir hastalıktır.

Akraba Evliliği Öncesi

Evlilik prosedürleri gereği yasal olarak çiftlerin sağlık kontrolü yaptırması şarttır. Bu yöntemle çiftlerin evlilik hayatı boyunca eğer herhangi bir taşıyıcılığı varsa bunu bilerek ve bilinçli bir şekilde gebelik planlaması yapması daha sağlıklı olacaktır. Akraba evliliği yapıldığında doğacak çocuklarda oluşacak hastalık risklerini en aza indirmek önemli bir adım olacaktır. Buradan yola çıkarak her akraba evliliği sonucunda doğacak çocuğun hastalık taşıyacağı anlamında gelmez. Burada önemli olan anne ve babanın sağlıklı bir evlilik hayatı için temkinli, olması, doktor kontrolünde, tedavi süreci altında bir gebelik dönemi geçirmeleri daha sağlıklı olacaktır.

Diğer Akraba Evliliği Hastalıkları

Akraba evliliğinden dolayı başka hastalıklar da görülebilmektedir. Konjenital Adrenal Hiperplazi denen hastalık bunlardan biridir. Genel olarak bahsedecek olursak bu hastalık, bebeğin yeni doğduğu dönemde ağır sıvı ve tuz kayıplarının yaşandığı bir dönemde bebeğin hayatını tehdit eden bir hastalıktır. Yaşam boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Diğer üzücü hastalık ise Spinal Musküler Atrofi hastalığıdır. Kas güçsüzlüğü hastalığı olarak bilinen bir hastalıktır. Yaşam boyu tedavi gerektirebilir. Diğer bir hastalık ise Orak Hücre Anemisi denilen hastalıktır. Bozuk alyuvar yapısı ile alakalı bir durumdur. Görüldüğü gibi akraba evliliği kalıtsal hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden evlilik ve gebelik öncesi doğru tanı önemlidir.

Yorum Yap