Blog

Hangi Dilleri Bilmek Daha Faydalıdır?

Editör by seoturka

Bugün iş ilanlarından tutun da arkadaş çevresindeki sohbetlere kadar dil eğitiminin önemi vurgulanmakta. Sıkıntı da aslında burada başlıyor. Dil bilme işi gittikçe abartılmaya başlandı.

Elbette ki dil bilmenin önemini kimse yadırgamaz fakat bu şişirilmiş “dil öğrenme” kavramının artık sonlanması gerekir. Bugün, Anadolu’nun bir köyünde kahveye çaycı olarak giren birisinde ikinci dil aramak ne kadar saçma ise; kullanılmayacak dili öğrenmek de aynı ölçekte zaman kaybıdır. Komşu şehre bile iş yapmayan şirketler çalışanlarından İngilizce bilmesini istiyor. Peki, ama bu İngilizce nerede kullanılacak, neden bu şirket kullanılmayacağını bile bile çalışanlarında İngilizce arıyor?

Cevap aslında basit, kalıplar. Bu kalıplar okullara da girmeye başladı. Üniversite öğrencileri “İngilizceyi BİTİREYİM, başka bir dil öğreneceğim” edasında oradan oraya savrulup duruyor. Peki, ama hangi dilleri bilmem daha faydalıdır sorusuna verilecek en güzel cevap “İhtiyacınız olan” olmalıdır.

Neden Dil Öğrenmek Bu Kadar Abartılıyor?

Aslında dil bilmenin amacı çok basittir. “İletişim kurmak”. Eğer bir yabancıyla iletişim kurmaya ihtiyacınız olmayacaksa hiçbir dil bilmenize gerek yoktur. Eğer bir Türk ile iletişim kurmayacaksanız Türkçe bilmenize dahi gerek yoktur. Fakat uluslararası bir firmada çalışma hayaliniz varsa İngilizceyi bilmeden bugün o işe girmeniz oldukça zordur. Kullanacak olun veya olmayın bugünün bir gerçeği olarak “İngilizce” bir meta olmuş durumdadır.

Peki, Sadece İngilizce Yeter mi?

Bugün dünyada kabul edilen ve çok büyük bir değişiklik olmayacaksa önümüzdeki yüz yıllık süreçte ortak olarak konuşulacak olan dil İngilizcedir. Yani yalnızca ve sadece İngilizce bilmeniz muhtemelen dünyanın geri kalanıyla iletişim kurmanıza yetecektir. Kariyer anlamında bir dil öğrenmeniz gerektiğini düşünüyorsanız zaten bu soruya anında cevap verebilir durumda olacaksınızdır. Mercedes-Benz’de çalışmayı planlıyorsanız İngilizcenin yanında Almanca işinize yarayabilir. Rusya’da faaliyet gösteren bir inşaat şirketinde çalışıyorsanız Rusça öğrenmek bir avantaj sağlayacaktır. Fakat bir Alman firmasında çalışsanız bile sizden Almanca’dan önce İngilizce bilmeniz istenecektir. Zaten bu durum firmaların iş ilanlarında kendisini yeterince hissettiriyor.

Sonuç

Orta düzeyde İngilizce-Almanca başlangıç düzeyinde de Farsça bilmek yerine İngilizce okur-yazar-konuşur olmanız her alanda size çok daha fayda sağlayacaktır. Sonuç olarak herkesin bildiği “Bir dil, bir insan” kalıbının yerini “Kullanılan bir dil, bir insan” olarak değiştirmemiz gerekmekte. Dil bilmek para kazandırır mı ? Elbette bir dil insansa güzel bir iş imkanı verebilir.

Yorum Yap