Nasıl Yapılır

Hamsi Tuzlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Balıksız Yapamam Diyenler Buraya! Kış geldiği zaman ‘Denizden babam çıksa yerim!’ diyen ve gerçekten de denizden çıkan her şeyi yiyebilecek kapasiteye sahip olanlar için bayram da gelmiş demektir. Balık bayramı olan bu mevsimde Türk milleti olarak en sevdiğimiz ve onsuz yapamadığımız, deniz denince aklımıza ilk gelen balık türü kuşkusuz hamsi!

Kışın evlerden eksik etmediğimiz hamsiyi yaz mevsiminde de yemek isteyen balık severler için mis gibi bir önerim var: Hamsi tuzlama! Elindeki besinin değerini bilen ve yalnızca o an değil sonrasında da yemek isteyen insanoğlunun yüzyıllardır tercih ettiği yöntem tuzlamayı şimdi hamsi üzerinde gösterelim.

Hamsi Tuzlama (Salamura) İçin Gereken Malzemeler:

 • 5 kilogram hamsi
 • 1/ 2 kilogram kalın kaya tuzu
 • Tane karabiber
 • Kavanoz

Hamsi Salamura Yapılışı:

 1. Öncelikle elimizdeki hamsileri güzelce ayıklıyor, kafalarını koparıyoruz ve tabii ki hamsiler tertemiz olana dek yıkıyoruz. (Kılçıkları kalacak.)
 2. Büyükçe bir cam kase ya da tabak buluyoruz, içine su koyup bolca kaya tuzu serpiyoruz.
 3. Bir gün bir gece balıklarımız bu şekilde bekliyor. Kanları, pislikleri çıkıyor, mis gibi tertemiz oluyorlar.
 4. Bir cam kavanoz alıp içine kalın kaya tuzlarından bolca koyuyoruz. Üstüne hamsi koyuyoruz, tekrar tuz döküyor ve tekrar hamsi koyuyoruz, bu şekilde devam ederek kavanozu tıka basa hamsi- tuz şeklinde dolduruyoruz. (Bu aşamada tuz koyduğumuzda üstüne iyice bastıralım ki yerleşsin.)
 5. Kavanoz dolunca da yine bolca tuz atıyoruz.
 6. En üst kısımda kalan yere de ağır bir mermer ya da taş koyup kapanışı yapıyoruz.
 7. Serin ve karanlık bir yere kavanozumuzu koyarak 3 ay boyunca bekletiyoruz. Bu süre zarfında oldukça yakınlaşma fırsatı bulan hamsiler ve tuzlar iyice birbirine kenetleniyor. Hamsi tuzlama yapılışı da burada son buluyor.

Üç ay sonra birbirine kenetlenen hamsilerin ve tuzların hava alması için kapağını açıp tüketebiliyoruz! (Bunu yaparken tuzunun gitmesi için önce bir sirkeli suda birkaç saat bekletmemiz gerekiyor. Bu ayrılıktan sonra ayrılık acısı çeken hamsilerin gönüllerini biraz olsun ferahlatmak ve onları teselli etmek için üzerlerine limon sıkıp servis edebiliriz.) Yanında bir de roka olunca, tadından yenmez! Afiyet bal şeker olsun!

Yorum Yap