Kimdir

Halit Akçatepe Hakkında Kimdir?

Editör by Editörmatik

Halit Akçatepe 1 Ocak 1938 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğmuştur ama aslen Ordu Ünyelidir. Eğitimin ilk safhası olan ilkokulu Refik Halit Karay mektebinde okumuştur. Konservatuvar eğitimi aldığı söylense de kendisinin konservatuar eğitimiyle uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığını bilmenizi isterim.

Halit Akçatepe’nin ailesi sanatçı olması dolayısıyla ilk filmine henüz beş yaşında zamanın film yönetmenlerinden birinin, babasına “bize bir çocuk oyuncu lazım” dediği zaman 1943 yılında rol almıştır.

Tiyatro ile olan tanışıklığı ilk defa lise yıllarında başlamış ve Yeşilay’ın Yeşil Sahne’sinde amatör olarak sahneye çıkmış, Halit Akçatepe bir yandan amatör olarak tiyatroculuk oynarken diğer yandan önce Edebiyat Fakültesi, sonra da Hukuk Fakültesine devam etmiş ancak tiyatro aşkı galip gelmiş ve okulu bırakmıştır. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1959 yılında askere gitmiştir. Askerliğini Ankara Anıtkabir’de yapmıştır.

Birçok filmde oynayan Halit Akçatepe, reklam filmlerinde de oynadı. İlk filmlerinde figüran olarak rol aldı. Daha sonra duygusal komedilerde karakter rolleri canlandırdı.

1972 yılında Tatlı Dillim filmiyle şöhretin ilk basamağına erişen Halit Akçatepe 1975 yılında Hababam Sınıfı adlı filmde Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinemasına adını tamamen yazdırmıştır. Yine 1970’li yılların başında oynadığı “Üç Arkadaş, Sev Kardeşim, Köyden İndim Şehre, Mavi Boncuk” filmleri çok beğenilmiştir.

Halit Akçatepe, 100’den fazla film ve dizide rol almış, üç senaryo yazmış ve 4 tiyatro oyunu kaleme almıştır. Halit Akçatepe 31 Mart 2017 tarihinde kalp krizi geçirerek 79 yaşında hayatını kaybetmiştir. 2 Nisan 2017 tarihinde Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Ailesi Hakkında Bilgi

Annesi Leman Akçatepe’dir. Leman Akçatepe’de Türk tiyatro ve sinema sanatçısıdır. Genellikle fedakar anne rollerini oynayan Leman Hanım bir çok tiyatro ve sinema filminde rol almıştır. 24 Haziran 1992 günü vefat etmiştir.

Babası aslında birçoğumuzun bildiği bir sanatçıdır. Hababam Sınıfının Paşa Nuri olarak adlandırılan tarih öğretmeni rolünü oynayan Sıtkı Akçatepe’dir. Babası Sıtkı Akçatepe, annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

Halit Akçatepe 2 kez evlenmiştir. Tülin Akçatepe ( 1963 – 1981 ) birinci evliliğidir. Bu evlilikten 2 kız çocuğu olmuştur kız çocuklarının ismi Itır Akçatepe ( 1964 ) ve Ebru Akçatepe ( 1968 ) dir. 2.evliliği Rezzan Akçatepe ( 1999 – 2001 ) ile gerçekleştiren Halit Akçatepe’nin 2.evliliğinden olan Günsu Akçatepe ( 2001 ) isminde bir kızı daha vardır.

Yorum Yap