Blog

Hafıza Kuvvetlendirme Yöntemleri

Editör by Editörmatik

Hafızanızı güçlendirme alıştırmalarına basit yöntemler kullanarak kolayca başlayabilirsiniz. Uzmanların üzerinde durduğu ve düzenli olarak yapılması sonucu başarılı sonuçlara sahip olunması gereken 10 alıştırma ile daha güçlü bir hafızaya sahip olabileceksiniz. Bunlardan en etkilisi Hipnoz alıştırması olmuştur. Bu alıştırmada stresli zamanlarınızda ya da kaygı gibi durumlarınız da olumlu kelimelere yönelmeye bakmalısınız. Bu şekilde olumsuz düşüncelerinizi ortadan kaldırarak,  hedeflerinize daha kolay ulaşım sağlayacaksınız. Eğer ciddi bir durum üzerinde konuşma yapmanız gerekecekse ve hafızanızın sizi aynı yerde tutacağından endişeleniyorsanız, günlük kısa bir alıştırma yapmanız gerekecektir. Bu alıştırma gözlerinizi kapatmakla başlayacak ve kendi kendinize tekrar edebileceğiniz bir cümle kuracaksınız. Yani kendinize ait bir sorumluluğun önemini defalarca tekrar da tutup her gün uygulamanız kendinizde bir adım ilerlemenizi gösterecektir. İkinci önemli sıralarda yer alan konu ise; otobiyografi Alıştırması .

Hayal edin ki hayat hikâyenizi sil baştan yazmanız gerekiyor. Mesela burada ilkokul zamanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Buna duyulan ihtiyaç ise, o zamanlar da size en yakın olan arkadaşınız kim görünümü nasıldı, size ilk kendini tanıtan öğretmeniniz kız veya erkek miydi, gibi kendinize hatırlatmalar yapabilirsiniz. Tabii sınıf ortamınızı da göz kaydına almalısınız. Aynı zamanda sınıfınızın penceresinden baktığınızda dışarıda neler görebildiğinizi de hayalinizde canlandırmalısınız. Burada size en önemli 2 aşamada gerçekleşen konu üzerinde paylaşım yaptım, ancak bir çok farklı tekniklerde bulunmakta fakat en önde sıra alanlar şuan yukarıda okumuş olduğunuz yazılar olacaktır.

Ezber Yapmada Kalıcı Yollar

Öncelikle zihniniz boş ve lüzumsuz her bir şeyden arındırılmalıdır. Ayrıca yapılan ezber sık sık tekrarınız olmalıdır. Ezberinizin oldukça kuvvetli olmasıda önemlidir. Sürekliliğinizin ezber de kalıcı olacağını unutmamalısınız. Ezberiniz de kalıcı olması gereken cümlelerinizi telefon cihazınıza da kendi sesinizi kayıt alabilirsiniz. Bu çok faydalı olacaktır. Gece yatağınıza geçtiğinizde kulaklık aracılığı ile cihazınıza kayıt yaptığınız kendi sesiniz unutmamanız gereken önemli bilgileri size aktarmakla kalıcı olmasını sağlayacaktır. Basit aynı zamanda işitmenin de aracılık sağladığı bir yöntemdir.

En Kolay Ezber Yolları

Sayfalarca ezber yapmam gerekiyor ancak en hızlı şekilde nasıl kolaylık sağlayabilirim kendime diyorsanız, aşağıda yazılanlar gözlerinizden kaçmamalı. Aklınızda tutmak istediğiniz cümleyi sözleri tekrar tekrar dillendirin tabii bunu kendinize mola vererek gerçekleştirin. Daha sonra baştan sona bilmeniz ve unutmamanız gereken bilgileri bir kâğıt üzerine yazarak yerleştirin. Ancak bundan emin olarak yola çıkın, kendinize yazma güveni elbette gelecektir ama bunu bir bütün olarak sağlaya bilmek için tekrar etme aşamalarınız da takılma olacak mı bunlar dikkatinizden kaçmamalı ki yazım işiniz kolaylaşsın. Aslında önemli bir ayrıntı daha vardır. Cümleler hakkında veya sözler de bolca bilgi sahibi olmanızda işinizin kolay yollarında olacaktır.

Yorum Yap