Blog

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editör by seoturka

Güneş gözlüğü kişinin tarzını yansıtan bir aksesuar olmakla birlikte aynı zamanda sağlık için de gereklidir. Güneşin kendini göstermeye başladığı mevsimlerde, özellikle yaz aylarında mutlaka kullanılmalıdır. Bu yüzden güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler büyük önem taşımaktadır. Şimdi birlikte neden güneş gözlüğü kullanmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz, birlikte göz atalım.

DOĞRU GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ İÇİN TAVSİYELER

Öncelikle güneş gözlüğü çerçevesi yüzün şekliyle orantılı olmalıdır. Çünkü dışarıdan gelebilecek güneş ışınlarını gözümüzden sağlıklı şekilde uzak tutmalıdır. Farklı yüz hatlarına sahip olanlar için uzmanların tavsiyesi dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Örneğin; Oval yüz hatlarına sahip olan kişiler hemen her türlü çerçeve kullanabilir, köşeli yüz hatlarına sahip olan kişiler de daha yumuşak görünüme sahip olan oval çerçeveler tercih edebilir, yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar ise tam tersi köşeli çerçeveler kullanabilirler. Uzun yüz hatlarına sahip olanlar, enine genişleyen fakat göz çevresini de tamamen kapatarak yan görüş alanını engellemeyecek çerçeveler tercih edebilirler.

Güneş gözlüğü çerçevesi, yüz ile temasta olduğu kısımlarda uyumlu olmalı ve temas ettiği noktalarda baskı olmamalıdır. Güneş gözlüğü sağlıkla birlikte aynı zamanda aksesuar görevi de gördüğü için ten rengi, saç rengi ve kişinin tarzıyla uyum sağlamalıdır.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bir diğer önemli nokta ise; gözlüğün kullanım amacıdır. Eğer ki güneş gözlüğü spor amaçlı kullanılıyorsa dayanıklı olmalıdır ki çarpma, düşme gibi durumlarda kolayca kırılmamalı. Güneş gözlüğünü günlük ya da kapalı alanlarda kullanacaksak, yine cam özelliği buna göre seçilmeli(kapalı ortamlarda açık renk cam, dış alanlarda ise koyu renkli cam kullanılması gibi).

Numaralı gözlük kullananlar için ise, aynı numara özelliğine sahip renkli camlar takılabilmektedir fakat bazı soru işaretleri olabilir. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse; Bilinen bir optikçi ya da belli markalarda ürünleri satan mağazalarda yaptıracağınız bu camlar güneş gözlüğünüzün orijinal zamlarından daha düşük özellikte olmayacaktır. Aynalı camlarda ise durum biraz farklı olabiliyor, gördüğünüz camın birebir aynısı olmayabilir fakat polarize, UV ışınlarını kırıcı özellikte camlar yapılıyor.

Güneş gözlüğü seçimi

Araba kullananların dikkat etmesi gereken cam renkleri vardır, bunlar; Amber, mavi ve turuncu. Bu renkteki camlar trafik ışıklarının algılanmasında yanılmalara sebep olabilir. Duman rengi ve tonları ya da kahverengi tonlarını tercih edebilirler. İyi bir optikçi ya da optik mağazasından alacağınız her güneş gözlüğü camı UV filtresine sahiptir. Polarize cam ise farklı bir özelliğe sahip olduğu için, kullanıcının tercihine bırakılmaktadır.

Polarize camlar; Özellikle araba kullananlar, yoğun karlı bölgeler ya da sahil kıyısında daimi yaşayanlar için iyi bir seçim olabilir. Bu camı kullanmıyor olmak, olumsuz etkilere maruz kalmak demek değildir. Sadece bulunulan, yaşanılan ortama göre tercihtir fakat UV filtresi her güneş gözlüğünde olması gereken bir filtredir. Katarakt ameliyatı olanlar ise ekstra dikkat ederek, güneşin kendini hissettirdiği zamanlarda muhakkak güneş gözlüğü kullanmalılar.

Yorum Yap