Nedir

Green Card Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Green Card nedir ve başvurusu nasıl yapılır sorularına yanıt vermek artık daha kolay ve pratiktir. Öncelikle Green Card’ın resmi adının Permanent Resident Card olduğunu söylemek gerekir. Bu kart Amerika Birleşik Devletleri Hükümetince verilmektedir. Her yıl çekiliş ile verilen bu kart tüm dünyada yaklaşık 50 bin kişiye göçmen hakkı tanımaktadır. Bu kartı almaya hak kazananlar Amerika Birleşik Devletlerinde dilediği kadar oturup çalışabilir. Peki Green Card başvurusu nasıl yapılır? Bunun için farklı aracı hizmetler ve danışmanlık servisleri vardır. Green card başvuru işlemleri nelerdir ve Green card’a nasıl başvurulur sorularına yanıt arayalım.

Green Card Nedir?

Amerika Birleşik Devletlerinde farklı ülke ve ırktan milyonlarca insan yaşamaktadır. Peki bu ülkede bu kadar farklı ülkeden insanın olması nasıl sağlanmaktadır?

green-card-nedir.jpg

Her yıl green card başvuru işlemini gerçekleştiren kişiler arasından her sene çekilişle ülkelerine gelmesine müsaade etmektedir. Resmi olarak yapılan bu çekiliş ile her milletten, farklı kültürlerden ülke topraklarında azalma olmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Meksika ve Çin gibi ülkelerden normal yollarla ülkeye gelenler olmasına karşın, bizim gibi ülkelerin olduğu vatandaşlarından Amerika’ya giden daha azdır. İşte bu dengeyi korumak adına daha az olan milletlerden daha fazla göçmen alınmaktadır. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki Green Card başvurusu nasıl yapılır diyerek göçmen adayı olan ülkelerden en fazla bu karta sahip olan ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Yaklaşık 50 bin yıllık green card almayı hak kazananların 3 bin kişisini Türkler oluşturmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Green Card’a nasıl başvurulur dersek Amerika Birleşik Devletlerine ait resmi göçmenlik bürosu üzerinden yapılmaktadır. Resmi bir internet sitesi olan göçmenlik bürosunun başvurular için herhangi bir ücret almadığını bilmek gerekir.

green-card-basvuru-islemi.jpg

Buradaki bilgilerin eksiksiz doldurulması ve başvuru sonrasında onay kodunun mail yoluyla alınması gerekir. Bu başvuru kodu ile yaklaşık 6 ay sonunda size resmi sonuç bilgi dahilinde iletilecektir. Kod sayesinde online kontrol sağlanacağından kodun mutlaka bilinmesi gerekir. Green card başvuru işlemi burada bitmiyor. Ardından sizlere bir posta geliyor. Gelen posta Amerika Birleşik Devletleri tarafından resmi bir zarf olarak size iletiliyor. Bu evrak içerisinde başvuru süreci ve gerekli evrakların listesi size iletiliyor. Sabıka kaydı ve fotoğraf gibi istenen evrakların akabinde bir mülakata girmeniz gerekecek. Green Card’a nasıl başvurulur sorusuna işte bu aşamada konsolosluk girecektir. Sizlere belirtilen bir tarihte kısa bir mülakata gireceksiniz. Bu mülakatın neticesinde olumlu sonuç alındığında bu kartı almaya hak kazanmışsınızdır demektir. Ardından da 6 ay içerisinde Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapmanız gerekecektir.

Nasıl Gidilir

Green Card başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını verdikten sonra ülkeye nasıl gidilir sorusu da cevaplanmalıdır. Aslında basit gibi görülen bu başvuru süreci oldukça karmaşık prosedürlerle doludur.

green-card-basvurusu-nasil-yapili.png

Bu noktada eksikleri gideren ve deneyimleri ile bilgiler veren danışmanlık firmalarından destek almak uygun olacaktır. özellikle İngilizce bilmeyenler için, göçmenlik bürosunun resmi internet sitesindeki formu doldurmak bile son derece zordur. Bu nedenle başvuru sürecinde eksikleri gideren hizmetleri almak faydalı olacaktır. ülkeye nasıl ve hangi şartlarda gidileceği de deneyimlere sahip firmalardan öğrenilebilir.

Yorum Yap