Sağlık

Göz Tembelliği ve Tedavisi

Editör by Emre Yıldırım

Göz Tembelliği ve Tedavisi

Göz sinirlerinde ve gözde yapısal olarak hiçbir rahatsızlık olmamasına rağmen tek gözün veya her gözün birden olması gerekene oranla görme kapasitesinin çok daha düşük olma durumudur. Gözün veya gözlerin olması gereken standart çalışma durumu dışındaki her durum için görülebilmektedir. Görme eylemi (duyusu) doğduğumuz andan itibaren öğrenilerek gelişme göstermektedir. Beynimiz ile doğru orantılı olarak görme yeteneğimizde gelişmektedir. Bu süreç içerisinde herhangi bir nedenle görme yeteneğimiz olması gerekenden geride kalırsa buna göz tembelli denir.

Nasıl teşhis konulur, belirtileri nelerdir?

                Öncelikle göz tembelliği ile ilgili ilk bilinmesi gereken şey hastalığın kalıtsal olarak görülebilme durumudur. Ortada hiçbir sebep yokken çocuklarda bu teşhis konulabilir. Bu yüzden özellikle göz tembelliği olan anne ve babalar çocuklara küçük yaşta göz testine sokmaları gerekmektedir. Bunun dışın 3 temel başlıkta göz tembelliği incelenmektedir. Bunlar;

  • Şaşılık; en çok görülen ve kendini en belirgin şekilde ele veren göz tembelliği durumudur. Beyin kayan görüntüden dolayı ilişkili olan gözle iletişimini azaltır ve görme olayını diğer gözden sağlar.
  • Kırma kusurları; mevcut durumda olan yüksek kırma kusura sebebinden ötürü bir göz diğer göze oranla daha bulanık görmekte ise, kusurlu olan göz gelişimini tamamlayamaz ve tembel hale gelmiş olur. Bu konuda özellikle çocuklarda ilk fark edildiği an doktora gidilmesi çok önemlidir. Erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir. Her ihtimale karşı 4 yaş altı çocuklar göz muayenesinden geçirilmelidir.
  • Bulanıklık; bu durumun en başında katarakt hastalığı gelmektedir. En hızlı gelişme gösteren göz tembelliği olayıdır. Yeni doğan her bebeğe derhal test yapılmalıdır. Kırmızı yansıma testi denilen bu olay gayet kolay olmasına rağmen hastalığın teşhisi için büyük önem taşımaktadır.

Tedavisi var mıdır, nelere dikkat edilmelidir?

Göz tembelliği tedavisi genel anlamda zayıf durumda olan gözün dikkate alınarak tedavi edilme durumudur. Kesinlikle doktor kontrolünde dikkatle uygulanması gerekir. Tabiri caizse sokakta kulaktan dolma bilgiler ile tedavi olduğu sanılan yanlış durumlar kötü sonuçlar doğurmaktadır. Kapama adı verilen ve ameliyat öncesi dönemi kapsayan zamandan sonra gerçekleştirilen kolay bir ameliyatla göz eski sağlığına kavuşmaktadır.

Yorum Yap