Sağlık

Göz Kuruluğu Neden Olur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz Kuruluğu Neden Olur, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Editör by seoturka

goz-kurulugu.jpg

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözyaşının yeterli miktarda üretilmediği duruma verilen addır. Gözyaşı ile birlikte göz sürekli bir yıkanma döngüsündedir. Gözyaşı sayesinde göz nemli kalır ve size rahat, kaliteli bir görüş alanı sağlar. Göz yeterince ıslanamadığında yani gözyaşının kalitesi değiştiğinde bu kuru göz olarak adlandırılır. Sürekli gözünüze bir batma hissi var ise veya ovuşturma gereği duyuyorsanız bunlar göz kuruluğunun göstergesi olabilir.

goz-kurulugu-belirtileri.jpg

Göz Kuruluğu ve Belirtileri Nelerdir?

Eğer gözünüzde yanma ve batma hissi var ise, gözünüzün içerisinde veya yakınlarında mukus ipliği adı verilen bir akıntı mevcut ise, gözde kızarıklık var ise, gözünüz aşırı yaşarıyorsa, gözünüzde yorgunluk hissediyorsanız veya kontak lens kullanıcısı iseniz ve gözünüzde bir rahatsızlık hissediyorsanız bunların hepsi göz kuruluğunun belirtilerindendir.

Göz Kuruluğunun Sebebi Nedir?

İnsanlar yaşlandıkça elbette gözyaşı miktarı azalır ve kalitesi değişir. Özellikle bayanlarda belirli bir yaştan ve menopozdan sonra görülme olasılığı erkeklere oranla daha fazladır. Göz kuruluğunun yaş ile alakası yoktur. Bu rahatsızlık her yaştan insanda görülebilir. Nadir olarak romatizmalı rahatsızlıkların bir yan etkisi olarak da görülebilmektedir. Uzun süre bilgisayar veya televizyon ekranına bakmak göz kuruluğunun başlıca sebeplerinden biriyken, bir diğeri de kontak lens kullanmaktır.

Her sıvı gibi gözyaşı da buharlaşır. Buharlaşma özelliğini engellemek veya azaltmak için bulunduğunuz ortamı nemli tutmak yararlı olabilir. Özellikle kış aylarında evinizi ısıtmak için kullandığınız kalorifer veya varsa sobanın üzerine su dolu bir kap koymak bu manada size yardımcı olacak evinizin, odanızın nemli kalmasını sağlayacaktır. Sıcak ortam veya rüzgarlı ortamlar göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Gözyaşı Kuruluğunun Tedavisi Nedir?

Gözyaşı kuruluğu tedavi edilmez ise ne olur, göz kuruluğu zamanla kendiliğinden geçer mi diye merak ediyorsanız üzülerek söylüyoruz ki bu rahatsızlık kendi başına geçecek bir rahatsızlık değil.

Genellikle damlalar kullanılarak bu sorun çözülmeye çalışılır. Suni gözyaşı damlaları pek çok insandaki rahatsızlık hissini ortadan kaldırsa dahi her zaman yeterli bir çözüm olmayabiliyor. Bu yüzden hastalar günlük hayattaki aktivitelerine de özen göstermeli gözlerini çok yormamalılar. Çünkü bu yöntemdeki asıl amaç yok olan gözyaşını tekrar kalite ve miktar olarak geri getirmektir. Suni gözyaşları özellikle insan gözyaşına çok benzer şekilde üretilmiştir. Suni gözyaşı damlaları ile göz sulanır ve eski nemli haline geri dönmeye çalışır. Kontak lens kullananlar ise kontak lensin temizliğine daha fazla özen göstermeli ve göz kuruluğu dikkate alınmalıdır Diğer bir yöntem ise var olan gözyaşını korumaya çalışmaktır. Göz çevresinde bulunan kanallardan biri geçici olarak kapatılır böylece gözyaşının gözde kalış süresi uzamış olacaktır. göz kuruluğu için verilen damlaların düzenli kullanılması oldukça önemlidir.

Yorum Yap