Sağlık

Goji Berry Meyvesinin Faydaları

Goji Berry Meyvesinin Faydaları
Editör by Behlül Güngör

Goji Berry kullananlar; Goji Berry meyvesi, bu ismi siz de duymuşsunuzdur; son zamanlarda zayıflamak isteyen birçok kişinin dilinden düşmeyen Goji Berry oldukça ilgi görüyor. Siz veya bir yakınınızın kilosuyla başı dertteyse özellikle kadınlar Goji Berry meyvesinden oldukça faydalandıklarını ifade ediyorlar. Ülkemizde bu meyvenin diğer bir adı ise Kurt Üzümü; daha güzel bir ismi daha var: mutluluk meyvesi! Goji Berry doğal bir üründür. Birçok faydası bulunan meyveyi siz de ölçülü tüketmeye dikkat ederek deneyebilirsiniz.

Goji Berry Faydaları Nelerdir?

goji-berry-meyvesinin-zararlari.Jpeg

Goji Berry, güçlü antioksidan ve polisakkarit içermektedir. Antioksidanın etkisi bildiğiniz gibi yaşlanmaya karşı koruyucu olarak ortaya çıkar. Uzmanlar soluduğumuz havada bulunan serbest radikallerin zararlarına karşı da Goji Berry meyvesinin oldukça etkili olduğunu belirtmektedirler. Bu gibi nedenler Goji Berry meyvesini sadece zayıflatmasından ötürü değil güçlü koruyucu niteliği sayesinde de yararlı olduğunu göstermektedir. Uzmanların dikkatle üzerinde durduğu havadaki serbest radikallerin zararlı etkileri altına girdiğimizde kanser ya da deride kırışıklık oluşması gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda kansere karşı önleyici olduğu ortaya çıkartılan germanium maddesi çok az bitkide bulunur. Goji Berry’nin bu birkaç bitkiden biri olduğunu düşünürseniz gerçekten sağlık için yararının ne kadar yüksek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Mutluluk meyvesinin diğer faydaları ise:

  • Kan basıncınızı düşürebilir, kolestrolünüzü düzenler
  • Kanı temizleme özelliğine sahiptir
  • Özellikle karaciğer kanserine karşı etkilidir
  • Gençlik hormonu salgılatır
  • Yağ oranını azaltır
  • Uykuyu düzenler
  • Enerji verir
  • Cinsel isteği arttırır
  • Vücudunuzdaki yağ oranını azaltır ki bu da zayıflamanız için önemli bir faktördür
  • Hafızanız için güçlü bir bitkidir

Goji Berry Zayıflatır Mı?

goji-berry-meyvesi-zayiflatir-mi.jpg

Goji Berry zayıflatır mı? Goji Berry’nin sanıldığı kadar tek başına zayıflamaya etkisi olmadığı belirtilmektedir. Uzmanlar hiçbir besinin tek başına zayıflatmayacağını vurgularken, Goji Berry meyvesinin sağlığa yararlı olduğunu ifade ediyorlar. Çok fazla tüketilmesi ishal ve başka sorunlara yol açabilir bu yüzden ölçüyü kaçırmamanızda yarar var. Zayıflatıcı etkisinden de söz edelim; öncelikle Goji Berry’de şeker oranı yüksek olmadığı için kan şekerinizde ani iniş ve çıkışlar yaşanmayacaktır. Bu da sizin sık sık acıkmanızın önündeki engellerden biridir. Ayrıca belli bir ölçüde bu meyveden tüketirseniz iştahınızın azaldığını fark edebilirsiniz. Yağ oranınızı da azaltmaya yardımcı olacaktır. Dediğimiz gibi Goji Berry kilo verme sürecinizi destekleyecek olan bir besindir; diyet ve sporla sağlıklı biçimde kilo verebilirsiniz.

Goji Berry ‘den Ne Kadar Tüketmelisiniz?

goji-berry-nedir-nasil-kullanilir-ne-kadar-tuketilmelidir.jpg

Goji Berry nasıl kullanılır? Goji Berry çoğunlukla kurutulmuş meyve olarak satılır. Bu meyveden günde bir avuç tüketmeniz sizin için yeterli olacaktır (Yaklaşık 20/30 gram olarak düşünebilirsiniz ) . Burada önemli olan çok kullanmaktansa bu meyveyi düzenli olarak tüketmenizdir. Goji Berry için önemli bir uyarı daha yapalım; bunların mutlaka vakumlu ve hava almayan paketlerde satılmaları gerekmektedir. Açıkta satılan Goji Berryler hava ile temas ettikleri için içeriklerinde bozulmalar meydana gelmiş olabilir.

Yorum Yap