Nedir

Glüten Nedir Glüten İçermeyen Gıdalar Nelerdir ?

Glüten Nedir Glüten İçermeyen Gıdalar Nelerdir ?
Editör by Behlül Güngör

Günümüzde adını sık duyduğumuz bir hastalık olan çölyak ile birlikte bu hastaların tüketmemesi gereken bir madde olarak karşımıza glüten çıkıyor. Öncelikle glütenin ne olduğunu bilmeliyiz. Glüten; buğdayın içinde bulunun 30’dan fazla proteinden birisi. Su ile karıştığında gliadin maddesi ile birlikte suyu tutar ve esnek glüten zinciri oluşturur. İçerisinde yeterince glüten olmayan buğday mayalanamaz.

Beslenme düzenimizin tam ortasında ekmek olan bir toplumda yaşadığımız için, glüteni aslında çok yakından tanıyoruz ve tüketiyoruz. Sadece tükettiğimiz ekmekte de değil, diğer birçok gıda da var. Biz anlaşılması kolay olması açısından glütensiz yiyecekler ile başlayacağız.

glutensiz-yiyecekler-gluten-nedir.jpg

Glüten Nedir? Glüten Hangi Gıdalarda Vardır?

Çölyakla Yaşam Derneği’nin yapmış olduğu tanıma göre çölyak hastalığının tanımı şu şekildedir: ince bağırsağın glüten isimli proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Bu hastalığın tek tedavi yöntemi; glüten içermeyen besinlerle yapılacak sıkı bir diyet listesidir. Bu durumda aklımıza gelen ilk soru glütensiz yiyeceklerin hangileri olduğudur.

Öncelikle glüten tanımında zaten hangi besinin içinde olduğunu anladık. Kesinlikle tüketilmemesi gereken yiyeceklerin başında ekmek, makarna, pasta, hazır bisküviler kısacası içerinde buğday unu olan hiçbir gıda tüketilmemeli. Glüten içeren gıdalar başta geldiği için çölyak hastaları için büyük tehlike yaratmaktadır.

Glüten İçermeyen Besinler

Öncelikle ilk bakışta uygulaması zor bir diyet gibi görünse de glüten içermeyen besinlerin olduğu diyet sağlıklı bir yaşam şeklidir.

glutensiz-yiyecekler-gluten-hangi-yiyeceklerde-vardir.jpg

Kırmızı et tüketilmesinde herhangi bir sakınca bulunmayan glütensiz diyet, taze olmak koşuluyla tüm sebze ve meyvelerin de tüketilmesinde sakınca bulunmadığı. Bu meyvelere ve sebzelere örnek vermek gerekirse; yeşil yapraklılar, marul, beyaz lahana, brokoli, enginar, turp, tere, havuç, şalgam, sarımsak, pırasa, taze soğan, maydanoz, domates, kırmızı biber, yeşil kabak, patlıcan, avokado, balkabağı, limon, kayısı, kavun, kuru erik, üzümün tüm çeşitleri.

Asıl önemli olan konu baklagiller. Baklagillerden pirinç, nohut, mercimek, fasulye, bezelye. Yumurta tüketiminde de bir problem yok. Tabi ki glütensiz yiyecekler tüketmeniz bu gıdaları sınırsız bir şekilde tüketeceğiniz anlamına gelmiyor. Yiyeceğiniz gıdaların ölçüsü çok önemli.

Glütensiz Diyet İçin Ekmek Tarif

Glüten nelerde vardır? sorusuna verilen ilk cevap ekmek. Peki, glütensiz diyet yapmaya başladığımızda ekmek hiç mi yemeyeceksiniz? Tabi ki hayır. İşte sizlere Çölyak Yaşam Derneği’nde bu hastalıkla mücadele edenler tarafından paylaşılan bir ekmek tarifi.

Malzemeler; oda sıcaklığında olması şart olan 1 adet yumurta, 2,5 su bardağı su, 1 paket kuru maya, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı sirke, yarım kilo glütensiz un.

Malzemeleri bir kaba koyarak mikser ile karıştırıyoruz. 35 – 40 dakika mayalanması için bekliyoruz. 180 derece ile önceden ısıtılmış fırında pişiriyoruz. Miktarlar verilen şekilde kullanılırsa, iki somun ekmek çıkıyor.

Glüten içeren besinler çoğu zaman belirtilse de emin olamadığınız markalara bilgi almak için mutlaka iletişime geçin. Sağlıklı günler!

Yorum Yap