Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Editör by seoturka

Yaz döneminin en fazla oluşan vakası gıda zehirlenmesidir. Yaz döneminde çok çabuk bozulabilecek yiyecekleri ve içecekleri tüketmek çok tehlikelidir. Çoğu kişi de genellikle güvenilen marketlerden değil bakkallardan ücra yerlerden aldıkları bu besinleri tükettiklerinde gıda zehirlenmesi kaçınılmaz bir hal almış olur. Kısaca bu besinlere de değinelim ki yapılan hatalar, bilinen yanlışlar tekrarlanmamış olsun.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri

Gıda zehirlenmesinin belirtilerinden kısaca bahsedelim. Şiddetli baş dönmesi, bulantı kusma, halsizlik, uykuya eğilim, gözlerde kızarıklık, safra ifrazatının gelmesi ve çok ağır bir koku meydana getirmesi başlıca belirtilerdir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Sıcak dönemlerde en çabuk bozulan yiyecek tavuk ve et içeren yiyeceklerdir. Öncelikle bunu bilmeli alırken de mutlaka tarih kontrolü yapmalısınız. Bunun dışında köy ve kültür mantarlarının da zehirlenmeye katkısı oldukça büyük. Yine aynı şekilde yoğurt ve balık gibi ürünlerin bir arada tüketilmesi zehirlenmeye sebep olur. Bu gibi çabuk bozulan gıdaları mümkün ise 2 saat içinde tüketmekte fayda var. İkinci güne kalacak ise mutlaka buzdolabında saklayın. Tüketmek için çıkardığınızda küçük bir parçanın tadına bakın. Sadece tadı da yetmez yiyeceğin görüntüsü de çok önemlidir. Tüm bunları kontrol edip dikkatli bir şekilde tüketim yapan bireylerde de zaman zaman gıda zehirlenmesi görülebilir. Bu tamamen bireyin organizması ve bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Ve Ne Yapılmalı?

Gıda zehirlenmesine halk arasında ayran, yoğurt gibi yiyecekler takviye edilerek zehirlenmenin etkisi azaltılma yoluna gidilir. Yoğurt ve türevlerinin zehirlenmeye karşı iyi bir antidot olduğunu unutmayınız.

Gıda Zehirlenmesinde İlk Yardım

Gıda zehirlenmesi belirtiler göz ardı edilir ise daha da ilerleyerek bireye yatağa düşürür ve ölümcül bir hale gelebilir. Bu nedenle yediğiniz yiyecekten şüphelendiğinizde ve bu saydığımız belirtileri kendinizde gördüğünüzde mutlaka bir acil servise başvurarak ne yediğinizi ve durumunuzu özetlemeniz gerekir.

Sağlıklı mutlu günler dileriz.

Yorum Yap