Sağlık

Geçmeyen Yorgunluk Hangi Hastalıkları Tetikliyor

Editör by Editörmatik

Günlük hayatın stresinden ve koşuşturmasından yorgun ve bitkin düştüğün zamanlar olur. Çoğu zaman bu yorgunlukları iş hayatına verdiğiniz için önemsemezsin.  Ama belki bu geçmek bilmeyen yorgunluk bir hastalığının habercisi olabilir. Bunun için sürekli bir yorgunluk hissi duyuyorsan bu makaleyi okumalısın.


Yorgunluk Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Yorgunluk vücuttaki oksijen azalması, kan dolaşımında ki yavaşlama, şeker düşmesi gibi etmenlere bağlı olarak karşına çıkar. Onun için bu etmenlerin hepsinden kaynaklanan bir hastalığın olmuş olabilir. Yorgunluğun belirti olarak karşımıza en çok çıktığı hastalık anemi hastalığıdır. Anemi hastalığı, hemoglobin eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin de oksijen taşıdığı için onun azalması demek vücuttaki oksijenin taşınma hızının azalması ve yorgunluk olarak sana dönmesi demek oluyor. Bu nedenle anemi hastalığının belirtilerinden birisi de geçmeyen yorgunluk hissidir.

Şeker hastalıklarından muzdarip insanlarda sürekli yorgun olmaktan şikayet ederler. Vücuttaki şekerin orantısız yükselmesi veya düşmesi yorgunluğa sebebiyet verebilir. Bunun için yorgun hissettiğin zaman muhakkak şekerine de baktırmalısın.

Psikosomotik hastalıklardan olan depresyonunda belirtilerinden birisidir geçmeyen yorgunluk hissi.

Geçmeyen yorgunluk hissi olanlarda kanser belirtisi de olabilir. Kanser hücreleri vücuttaki bütün sistematiği bozarak aşırı yorgunluğa sebebiyet verebilir. Kanser hücreleri vücuttaki şeker seviyelerini hızlı bir şekilde düşürebilir veya yükseltebilir. Veya yine kanser hücreleri vücutta kansızlığa sebebiyet verebilir. Bu belirtilerin hepsi de yorgunluğa sebep olur. Bu yüzden yorgunluk kanserin dışa vurma şekli olabilir. Onun için aman dikkat edin!

Çeşitli kalp rahatsızlıkları da yorgunluk hissiyle anlaşılabilir. Kalp vücuda kan pompalayan bir organ olduğu için onda oluşabilecek bir aksaklık vücudun her yerine kanın yavaş gitmesine bu da vücuttaki organların işlevlerini yaparken daha çabuk tükenmesine sebebiyet verir. Bu da sende yorgunluk hissi uyandırır.

Her Yorulduğunda Doktora Görünmeli Misin?

Her yorulduğun zaman hemen hastaneye git demiyoruz. Sıradan bir yorgunluk hastalık belirtisi olan yorgunluğu ayırman gerekir. Mesela normalde yaptığın da yorulmadığın bir işi yaptıktan sonra yorulmaya başlıyorsan ve bu yorgunluk geçmiyorsa doktora görünmeni tavsiye ederim. Yorgunluğun yanında saç dökülmesi, mide bulantısı ve ishal de varsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisin.

Kronik Bir Rahatsızlık Olmayan Yorgunlukla Nasıl Baş Ederim?

Yorgunlukla baş etmek için en önemli yol spordur. Sürekli vücudu dinç ve diri tutarak yorgunluk hissini ortadan kaldırabilirsin. Düzenli beslenme de bu konuda önemli bir yer kaplıyor. Spor yapıp düzenli beslendiğinhalde yorgunluk hissi varsa doktora görünmeni tavsiye ederim.

Yorum Yap