Sağlık

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Editör by Emre Yıldırım

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Gebelik dönemi, kadınların hayatlarında yaptıklarına en çok dikkat etmeleri gereken dönemdir. Hem kendi sağlıkları, hem karnındaki bebeklerin sağlığı için kadınlar bu dönemde çok titiz ve dikkatli olmalıdır. Yiyecek seçimleri oldukça dikkatli yapılmalıdır. Yanlış bir beslenme düzeni, hem bebeğin hem annenin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Özellikle, zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.  Kalsiyum, demir, protein, çeşitli vitaminler ve sıvıların alımı gebelikte beslenme konusunda son derece önemlidir.

 

Gebelikte Beslenme Önemli Noktalar

 

                Gebelikte, çeşitli minerallerin alımına dikkat edilmelidir. Bu mineraller arasından en çok öne çıkanları kalsiyumdur. Kalsiyum açısından eksik kalmamak gebelikte beslenme açısından oldukça önemlidir. Gebelikte, kadınlardan normal zamana göre iki kat kadar fazla kalsiyum gereksimi oluşur. Çünkü gebelik süresince özellikle diş ve kemiklerden kalsiyum eksilir. Kalsiyum ayrıca anne karnındaki bebek için de önemlidir. Bebeğin dişlerinin ve vücuttaki çeşitli kemiklerinin gelişimi 8.haftada başlar. Hem vücuttaki artan kalsiyum ihtiyacını hem de bebeğin kemik ve dişlerinin sağlıklı şekilde gelişimi için kalsiyum açısından eksik kalmamaya dikkat edilmelidir. Kalsiyum ihtiyacını iyi şekilde karşılayacak besinler deyince akla ilk gelenler, süt, yoğurt, peynir, ve çeşitli yeşil yapraklı bitkilerdir.  Fakat özellikle yoğurt ve peynir, yağ açısından da zengin besinlerdir. Bu yüzden yağı alınmış süt, yoğurt ve peynir çeşitleri tercih edilmesi, gebelikte beslenme açısından son derece önemlidir. Ayrıca, hamilelikte tehlikeli hastalıklara yakalanmaktan da mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Bu yüzden, tifo, brucella gibi hastalıklardan uzak kalabilmek için tüketilen süt ürünlerinin pastorize ve hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.

 

Protein Alımı Nasıl Olmalı

 

                Protein, insan hayatı açısından son derece önemlidir. Anne karnındaki bebekler için de bu önemli konumu geçerlidir. Bebeğin özellikle zeka gelişimi konusunda proteinin etkili olduğu saptanmıştır. Hem annenin sağlığı, hem anne karnındaki bebeğin sağlığı için protein tüketimine dikkat edilmelidir. Akıldan çıkartılmaması gereken önemli bir nokta da, proteinlerin bitkisel ve hayvansal protein olarak ikiye ayrıldığıdır. Hayvansal ve bitkisel proteni eşit oranda almaya dikkat edilmelidir. Hayvansal gıdalardan protein almak için, ara ara et yenilmelidir. Tüketilecek etlerde, en dikkat edilmesi gereken konu, etin yağsız olmasıdır. Ayrıca balık eti de önemli bir protein kaynağıdır ve içinde bol miktarda omega 3 bulunur. Omega 3 özellikle anne karnındaki bebeğinin zeka gelişimi için önemlidir. Balık tüketirken en dikkat edilmesi gereken nokta, balığın iyi pişmiş ve taze olmasıdır. Bayat balıklar ciddi zehirlenme vakalarına yol açabilmektedir.

 

                Gebelikte, tüketimine en çok dikkat edimesi gereken besinlerden biri de demir içeren besinlerdir. Özellike hamileliğin dördüncü ve beşinci ayından itibaren demir tüketimi çok önemlidir. Zira, bu dönemlerde demir eksikliğine bağlı olarak anemi ve çeşitli kan hastalıkları ortaya çıkabilir. Demir tüketimini düzenli olarak yapmak, bu tip durumların önüne geçecektir. Aşırı seviyede kansızlığı olan kişiler, gebeliğin ilk aylarında demir haplarına başlayabilirler. Fakat, demir haplarının kullanımı, hamileliğin ilk aylarında daha sık görülen kusma, mide bulantısı gibi sorunları daha fazla artırabilir. Bu yüzden, tedaviye başlangıç süreci gebeliğin ilk haftaları geçtikten sonraki döneme ertelenebiir. Demir eksikliği gebelerde son derece önemli bir durumdur. Demir eksikliğinden muzdarip olan gebeler, halsizlik, sürekli uyku hali, nefes darlığı ve çarpıntı gibi problemlere yol açabilir. Ayrıca demir eksikliği gebelikle ilgili önemli sorunlara da yol açar. Bebeğin rahim içinde yeteri kadar gelişememesi, erken doğum hatta düşük gibi durumlar gebelikte demir eksikliğinin önemli sonuçlarıdır. Ayrıca, kansızlık probleminden muzdarip olan bir gebe, lohusalık döneminde de sıkıntılar çekebilmektedir. Demir eksikliğini en alt seviyeye indirebilmek için başvurulabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Yapılması gereken en önemli şey ‘’kan yapıcı’’ olarak duymaya aşina olunan besinleri tüketmeye dikkat etmektir. Pekmez, kırmızı et, kuru üzüm, kuru baklagiller ve yumurta demir eksikliği problemini çözmede oldukça etkilidir. C vitamini bakımından zengin sebzeler ve meyveler de, bağırsaklardan yapılan demir emilimini artıracaktır. Genel olarak dördüncü ay geride bırakıldıktan sonra başlanan demir hapları, kesinlikle süt ile birlikte tüketilmemeldir. Zira, süt, kandaki demir emilimini ciddi şekilde azaltmaktadır. İleri derece kansızlık durumlarında, annenin ve bebeğin sağlığı için demir hapı kullanımı kaçınılmaz olabilir. Doz ayarlaması, doktorlar tarafından hastanın durumuna göre yapılmaktadır. Demir eksikliği ciddi seviyelere ulaşmış gebelerde veya ikiz gebeliklerde, vücudun demir ihtiyacı artacağından, dozda yükselmeye gidilebilmektedir. Demir hapları, bazı anne adaylarında mide sorunlarına yol açan yan etkiler yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda, eğer demir takviyesi kaçınılmaz olarak gerekliyse, içilebilir demir takviyelerine başvurulmaktadır.

 

C vitamini Kullanımı

 

                Vitaminlerin yeterli oranda vücuda girmesi de hamilelikte beslenme konusunda önemli noktalardandır. Gebelerin en çok ihtiyacı olan vitamin de C vitaminidir. C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin düzgün çalışması açısından oldukça önemlidir. C vitamini, turunçgiller, lahana, kırmızı ve yeşil biberde bolca bulunur.

Yorum Yap