Nasıl Yapılır

Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Anne olmak, dünyanın belki de en güzel duygularından biri. Aynı zamanda da en fazla sorumluluk gerektireni. Çünkü kişi anne adayı olduğunu öğrendiği andan itibaren bebeğinin sağlığının da iyi gitmesinden sorumlu oluyor. Bebeğin anne karnından itibaren sağlıkla gelişimi, annenin hamilelik dönemindeki beslenmesine, fiziksel aktivitelerine dikkat etmesine ve en önemlisi gebelik takibini en iyi şekilde yapmasına bağlı oluyor.

Son Adet Tarihinin Bilinmesi Gebelik Takibinde Çok Önemli!

Son adet tarihi, gebelik takibindeki kilit tarih. Bebeğin gelişimiyle ilgili yaptıracağın testler (ikili, üçlü test, detaylı ultrasonografi, şeker yüklemesi), kan, idrar tahlilleri, doktor muayenelerin, bebeğin muhtemel doğum tarihi veya çalışıyorsan izne ayrılacağın tarih hep bu güne göre şekilleniyor. Eğer kaçırdıysan bu tarihi veya adetin düzenli değilse, o takdirde ise bebeğinin kesesini ultrasonda ilk kez gördüğün zamana göre bu tarihi tespit edebilmen mümkün.

Gebelik Takibi Dönem Dönem Yapılır   

Gebelik dönemi, üçer aylık trimesterlar halinde incelenir. Bu dönemlere göre anneye yapılacak olan testler, annenin kullanması gereken ilaçlar ve bebeğin gelişimi takip edilir. Örneğin, hamileliğinin ilk dört ayında bebeğinin zihinsel gelişimi için folik asit kullanman gerekir. Ayrıca hamileliğinin 12. haftasında bebeğin gelişimini tespit etmek için ikili test yaptırman gerekir. Hamileliğinin 16 ile 18. haftaları arasında ise üçlü tarama testini yaptırarak bebeğinde down sendromu riskinin olup olmadığını öğrenebilir, detaylı ultrasonla ise bebeğinin organlarının gelişim durumunu tespit ettirebilirsin.

Gebelik Dönemini En Güzel Şekilde Geçirmek Senin Elinde!

Gebelik takibine başlarken karar vermen gereken en önemli şey doktor ve hastane seçimi aslında. Bunlara karar verdikten sonra bebeğin gelişimiyle ilgili yapman gereken şeyleri doktorunun söylemesiyle birlikte yapıyorsun çünkü. Onun dışında genel olarak hamilelikte yenilmesi sakıncalı şeyleri yemekten kaçınmalı, fiziksel aktivitelerini bebeğinin sağlığına engel olmayacak şekilde yapmalısın. Bununla birlikte bu süreci sağlıkla, mutlulukla geçirebilmek için pozitif düşünceler içerisinde olup, mümkünse stresten uzak durmalısın. Unutma ki annenin ruh sağlığı bebeğin gelişiminde doğrudan etkili!

Yorum Yap