Nedir

Ganaj Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Ganaj Nedir?  Nasıl Hazırlanır?
Editör by Behlül Güngör

Ganaj nedir? ganaş veya orijinal adıyla ganache, Fransızca bir kelimedir. Kulağa pek afili gelse de sözlükte “pastane kreması” anlamındaki yerini almadan önce “ahmak, aptal” anlamı vardır. Hikâyeye göre, 19. yüzyıl ortalarında ganaj, adını “Hatasız kul olmaz.” misali aşçının yamağına elindeki kremayı çikolatanın üstüne döktü diye kızması sonucu oluşan lezzetten almıştır. Bu durumda, “Her şerde bir hayır vardır.” da diyebiliriz.

Çikolata + Krema = Ganaj Mutluluğu

lezzetli-ganaj-pasta-tarfileri.jpg

Çikolata, zaten başlı başına mutluluk hormonlarımızı harekete geçiren bir vazgeçilmezdir. Kremanın o sütümsü yumuşak tadıyla birleşince ortaya çıkan denklemi, hemen hemen her tatlı formülünde kullanabilirsin. “Deniz tuzsuz olur mu, dibi kumsuz olur mu?” sorusunun cevabı nasıl ki “Hayır.”sa kremasız çikolata da ganaj olmaz.

Ganajı Nelerde, Nerelerde Kullanabilirsin?

ganaj-nedir-nasil-yapilir-cesitli-ganaj-tarifleri.jpg

Ganaj nasıl yapılır? aslında oldukça pratiktir. Pastaneler tarafından da çokça kullanılan ganajı, sen de evde yapabilirsin. Sadece sos deyip geçmemek lazım zira kendisinden tekrardan çikolata yapmak da mümkün. Hatta yaratıcılığına kalmış olarak çeşitli tatlarla zenginleştirebilirsin. Tatlıları süslemek ve pastanelerce pasta kreması olarak kullanılan ganaj, aynı zamanda çikolatalı trüfün içinde de yerini alır.

Ganaj Nasıl Yapılır?

lezzetli-ganaj-yapimi-farkli-ganaj-tarifleri-ganaj-nedir.jpg

Ganaj tarifi için dikkat edilmesi gereken çikolata ve kremanın ölçek oranıdır. İki ölçek çikolataya bir ölçek krema olarak hazırlanması gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da ganajı yaptığınızda başta akışkan oluyor ama dolapta bekledikten sonra istenen kıvamı alacaktır. İsteğinize göre 200 ya da 250şer gramlık küvertür çikolata ve süt kreması veya sıvı kremşanti kullanman yeterli. Çikolatayı; sütlü, beyaz (fildişi), bitter seçebilirsin. Tencereye kremayı koyarak işe başlıyoruz. Kaynamaya başladığında çikolatayı içinde erimeye bırakıyoruz. Bu esnada karıştırıyoruz ki yanmasın. Güzel bir kıvama ulaşması için bir gece beklemesi uygundur.

Ganajdan Trüf Yapımı

Ganaj tarifi pastaneden ibaret değil denmişti tabii… Herkesin beğenerek çerez gibi yediği rengârenk, top şeklindeki çikolatalı trüflerin dış malzemesi olarak genellikle fındık, tarçın, Hindistan cevizi, toz kakao kullanılmakta. İçi daha da güzelleşsin diyenler ise likör katmakta. Soğuk ganaj kıvamlı olmalı ki trüf için şekil verebilin. Daha sonra bulamak istediğin malzemeyi kullanarak uzun vadede buzdolabında bekletebilirsin. Kaptırıp hepsini yemezsen, sevdiklerine hediye edersen işte o zaman tadından yenmez!

Yorum Yap