Nasıl Yapılır

French Press İle Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Hiçbir şeye odaklanamıyor, yorgun, bitkin, cansız ve bıkmış mı hissediyorsunuz? Nedenini bulamıyor, sürekli uykulu dolaşıyorsanız;

Sadece Kahveniz Bitmiş Olabilir!

Özellikle iş hayatında yoğun tempo çalışanlar için kahveden aldıkları bir yudum ile mesai başlar. Bütün günün kurtarıcısı, tüm ofisi kokusuyla uyandıran kahramanımızdır kendileri.

Sadece ofis değil, soğuk kış günlerinde yağmurun eşliğinde en sevdiğiniz şarkınızı dinlerken battaniye altına girip yudumladığımız yakın arkadaşımız, en koyu sohbetlerin ve kırk yıllık hatırların baş aktörüdür o küçük çekirdekler.

Ofisimizde, evlerimizde, gittiğimiz herhangi bir yerde hemen her zaman kahve makinası bulamayabiliyoruz ve makinesiz filtre kahve yapma yöntemleri arıyoruz. Neyse ki pratik, makinesiz olarak da filtre kahve yapma yöntemleri mevcut.

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Öncelikle filtre kahve yapmanın birkaç çeşidi bulunuyor. Makinesiz olarak filtre kahve nasıl yapılır diye sorarsanız yardımınıza  french pressler yetişiyor.

French press nedir?

French press ismi genellikle, hem bir demleme yöntemi hem de kullanılan bardağa benzeyen demliğin ismi olarak kullanılır.

Press yani basınç uygulayarak kahvemizi demlediğimiz için ismi bu şekilde. French press’ler tek kişilik veya 2,3 kişiye yetecek kadar büyüklükte olabiliyor.

Malzemelerine göre kalitesi ve fiyatı değişiyor, örneğin cam materyalden yapılma bir press, plastikten yapılma bir french press’e göre farklı fiyattadır.

Press’in üst kısmında kullanılan materyalin mutlaka iyi malzemeden olmasına özen gösterin yoksa koku yapabiliyor. Press kısmı bambu, bardak kısmı cam olanlar en sağlıklıları.

French press ile filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve yapımının daha pratik ve her an yanınızda kolaylıkla hazırlayabileceğini görünce artık hep french press ile filtre kahve yapımını tercih etmek isteyeceksiniz.

1.French press’te kahve demlemek için yapmanız gereken ilk şey, kahvecinizden taze çekilmiş kahve çekirdeği satın almak. Kahvecinize bunun french press çekileceğini belirtmelisiniz çünkü her demleme yöntemine göre farklı büyüklükte çekiliyor. Kahvenizi daha da taze hazırlamak isterseniz, piyasada satılan el değirmenlerini kullanabilir, içeceğiniz kadar çekirdeği kendiniz öğütebilirsiniz.

2.Öğütülmüş kahvenizi, kahve ölçeğiniz ile tek kişi için 2 kaşık olacak şekilde press’inize dökün.

3.Suyunuzu kaynatın, ancak suyu 1-2 dakika bekletin ki, kahvenize döktüğünüzde kahveniz yanmasın.

4.Dolduracak ancak taşmayacak kadar suyu ekleyin ve tahta kaşık ile karıştırın.

5.Kahvenin demlenmesi için kapağını kapatın yaklaşık 4 dk bekletin, 4 dk sonra yavaşça pistona basarak demlenmiş kahvenizi filtre edin.

Sıcak bir kahve bardağına demlenmiş filte kahvenizi yavaşça boşaltın. Gördüğünüz gibi aslında hiç de o kadar zor olmayan filtre kahve yapımı, makinasız olduğu için oldukça da pratik. Evde, iş yerinizde, herhangi bir yerde tek ihtiyacınız olan bir french press demliği, bir bardak ve taze çekilmiş kahve çekirdekleriniz…

Afiyet olsun!

Yorum Yap