Nasıl Yapılır

Flash Belleklerden Virüs Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Flash belleklerimizi sık sık yabancı bilgisayarlarda kullanmak durumunda kalmamız nedeniyle bu belleklere zararlı yazılımların bulaşma olasılığı, oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Bu zararlı virüslerin en çok karşılaşılanı bellek içindeki dosyaları gizleyen ve ne yaparsak yapalım eski haline getirmeyen bir yazılımdır. Bu zararlı yazılım bellekteki klasörleri kopyalar, onları .exe uzantısında gösterir ve tıklandığında aktifleşir.

Bellekten Virüs Temizleme İşlemi

Peki, flash bellek virüs temizleme nasıl yapılır? Öncelikle gizlenen dosyaları görünür hale getirmek için Belleği bilgisayara taktığınızda sürücü harfini belirlemelisiniz. Ardından çalıştır konsolunu açmalısınız. Buraya cmd yazıp enter tuşuna basmalısınız. Gelen siyah pencereye belleğinizin daha önce belirlediğiniz harfini yazıp tekrar enter tuşuna basmalısınız. Bu uygulama ile belleğinizdeki tüm gizlenmiş klasörler görünür hale gelecektir. Bu yapılanların ardından belleğinize giriniz. Dosya türü bölümünde uygulama içermeyen size ait tüm gerekli dosyaları yedekledikten sonra belleğinizi yeniden biçimlendirme ve temizleme işlemine başlayabilirsiniz.

Kısayola Dikkat

Bir başka ipucu da belleğinizin içinde belleğinizin ismiyle düzenlenmiş bir kısayol görebilirsiniz. Bu kısayolu açtığınızda size ait olan dosyalara direk ulaşmanız mümkün olur. Yine bunları yedekledikten sonra belleği temizleyip biçimlendirebilmeniz mümkündür. Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı bir antivirüs programı ile taramaya tabi tutmanız da önerilir.

Flash belleğe bulaşan virüsü temizleme işlemi bu kadar basit olmakla birlikte virüs çeşitleri arttıkça uygulamalar da zorlaşmaktadır. Öncelikte virüsten nasıl korunabileceğimizi de bilmek gerekir.

Antivirüs Programları Taşınabilir Belleğinizi ve Bilgisayarınızı Koruyup Temizler

Bunun için bellekleri korumak yönünde geliştirilen virüs programları kullanılabilir. Yine belleğe çift tıklayıp açmak yerine ya da otomatik kullan butonundan ziyade adres çubuğuna veya çalıştır konumuna sürücü harfini yazarak flash belleğinize girmelisiniz. Bellekteki klasörleri tek tek açarken dosya türünde dosya klasörü yazdığından emin olun. Orada bir uygulama adı varsa bilin ki o dosya kesinlikle virüs içeriyor demektir.

Taşınabilir belleğinize bulaşan virüsü ortadan kaldırmak ve bilgisayarınızı güvenle kullanabilmek için flash belleklerdeki virüslere yönelik hazırlanmış şu antivirüs programlarını önermekteyiz. “USB Disk Security, USB Threat Defender, McAfee VirusScan USB, USB Immunizer, Panda USB Vaccine, Ninja Pendisk, USB Guardian, Autorun Protector, Autorun Virus Remover, The USB Program”. Mutlaka adı yazılan bu programlardan birini bilgisayarınızda kullanmanızı öneriyoruz. Birbiriyle çakışması halinde sorun oluşacak bu programlardan yalnızca birini flash bellek virüsü temizleme programı olarak bilgisayarınıza kurmalısınız.

Karşılaştığınız Virüs Sorunlarını Antivirüs Programınıza Mutlaka Rapor Edin

Kullanılan antivirüs programınızı mutlaka güncel tutmalısınız. Ayrıca olası virüs tespitlerinizi antivirüs programınızda raporlamalısınız ki yeni virüs çeşitlenmesi karşısında hem virüs programını hazırlayanların hem de sizin gibi diğer kullanıcıların savunması güçlendirilsin. Bu şekilde virüsle toplam mücadeleye katkınız olacaktır ve bu mücadelede sürecinin güncellenmesini sağlamış olacaksınız.

 

 

Yorum Yap