Nedir

Eyvah! Yine Mi Hıçkırık?

Eyvah! Yine Mi Hıçkırık?
Editör by Behlül Güngör

En umulmadık anlarda birden o sesi duyarsınız, eyvah yine mi hıçkırık dersiniz? Önemli bir iş toplantısında tam da fikir söyleme sırası size geldiğinde, çok hoşlandığınız birisiyle çıkılan ilk randevuda tam da size ısınmaya başlamışken ya da saatlerce ayağınızda salladıktan sonra nihayet kısa bir dizi keyfi için bebeğinizi yatağına yatırırken… Yani anlayacağınız üzere tam da hiç sırası olmadığı zamanlarda birden tutar hıçkırık… Peki bu inatçı hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırık Nedir

hickirik-nedir-hickirik-gecirme-yontemleri.jpg

Hıçkırık en basit tabiriyle göğüs ve karın boşluğumuz arasında yer alan diyafram adlı kasın istemsiz olarak kasılarak ani soluk almanıza sebep olmasıdır.

Hıçkırık Neden Olur

Hıçkırığa sebep olan bir çok etken olmakla beraber, üst sırayı zorlayanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Aşırı yemek yemek
  • Alkolü fazla kaçırmış olmak
  • Fazla asitli içecek tüketimi
  • Bol bol gülmek
  • Ani ısı değişimleri
  • Psikolojik nedenler (kaygı, stres, heyecan, vs…)

Hıçkırık Nasıl Geçer

Şimdi hıçkırığa nelerin neden olduğuna az çok değindiğimize göre sizlerle 7 maddede hıçkırık geçirme yöntemleri ile ilgili başlıkları inceleyebiliriz.

1. Nefes Tutma

hickirik-nasil-gecer-nefes-tutarak-hickirik-gecirme.jpg

İlk yönetimimiz için nefeslerinizi tutup bekleyin! Hayır, hayır mecazi anlamda demiyoruz; hıçkırığınızın geçmesini istiyorsanız denemeniz gereken ilk ve en geleneksel yöntem “nefesinizi tutmak” olacaktır. İçinizden mini mini bir kuş şarkısını söyleyip nefesinizi ne kadar tutmanız gerektiğini ayarlayabilirsiniz. Eğer hiç hıçkırmadan şarkıyı tamamladıysanız, bravo hıçkırığı başarıyla geçirmişsiniz demektir.

2. Kağıt Poşet İçine Nefes Alıp Verme

İkinci yöntemimiz size ilk okuyuşta biraz alışıldığın dışında gelebilir ama bizden söylemesi önyargılı davranmayın, hıçkırığın kesilmesi için en etkili yöntemlerden biridir. Ağzınızı ve burnunuzu kapatacak şekilde kağıt poşet içine nefes alıp vermeniz yeterli olacaktır. Buradaki püf nokta karbondioksit solumanızdır, ama unutmayın fazla soluyup zehirlenme riskine girmek istemezsiniz.

3. Dil Altına Şeker Koyma

Hıçkırık nasıl kesilir değil de hıçkırık en tatlı nasıl kesilir diyorsanız, bu yöntem tam sizin için… Bir çay kaşığı kadar toz şekeri dil altınıza koyup erimesini bekliyorsunuz, nefsimizi kontrol edip şekeri koyar koymaz emip bitirmiyoruz, en önemli kuralımız bu.

4. Nefes Tutarak Su İçme

Nefesinizi tutmak çok mu klişe, o zaman sizin gibi cool insanlar için bir üst versiyonumuz mevcut, o da nefesinizi tutarak su içmek. Nefesinizi tutun ve birkaç yudum su içmeye çalışın.

5. Buzlu Su İle Gargara Yapmak

Ben nefes falan tutamam panik atağım var, sadece suyla olmuyor mu bu iş diyorsanız; buzlu su ile gargara yapmak sizin için en ideali olabilir. Aman sonrası için boğaz ağrılarına dikkat!

6. Elma Sirkesi

elma-sirkesi-ile-hickirik-gecirme-hickirik-nasil-gecer.jpg

Evet yavaş yavaş pek de hoş olmayan hıçkırık geçirme yöntemlerine geçiyoruz, ee napalım eğer yukarıdakileri denediniz ve hala hıçkırığınız geçmediyse el mahkum bu pek de hoş olmayan yöntemi deneyeceksiniz demektir. Bir çay kaşığı elma sirkesini su ile karıştırıp yavaş yavaş yudumluyoruz.

7. Karabiber Koklamak

Karabiber koklamak da nerden çıktı, iyice sapıttınız artık dediğinizi duyar gibiyiz, ama siz yine de dinlemeden yargılamayın. Defteri, kalemi al iyi yaz! Ha ha ha hatta bir tutam karabiber koklarsanız, ha ha ha hapşuuu! Ve hıçkırık gitti bile…

Yorum Yap