Nasıl Yapılır

Evde Yapılan Kolay Saç Bakım Maskeleri

Editör by Editörmatik

Doğal saç bakımı estetik açıdan önemsenen bir uygulama olmakla birlikte kafa derimizin sağlıklı kalması açısından oldukça yararlı bir uygulamadır. Görsel olarak saçlarımızın canlılığını ve sağlıklı, parlak görünümünü korumanın yanı sıra besleyici doğal ürünlerin saç derimize değdiği her anda özel bir rahatlama hissettiğimiz gerçeği, aslında sanki işin asıl önemli kısmıdır. Evde uygulanabilecek birkaç doğal saç bakım uygulamasının yanı sıra öncelikle son dönemde çok gündeme gelen soğan küründen bahsedelim.

Soğan Kürü Uygulaması

Birçok rahatsızlığın şifası olan soğanın suyunun hazırlanması da oldukça kolaydır. İster kabuğu ile kaynatarak suyunu alın ister blenderden geçirerek suyunu çıkarın, nasıl isterseniz o şekilde soğanın öz değerine sıvı haliyle ulaşın. Soğan suyunu saçlarınıza sürerek yarım saatten fazla süre bekleyin. Mümkünse, eğer kokusuna dayanabiliyorsanız bu süreyi olabildiğince uzatın. Haftada en az üç kez olmak üzere iki ay boyunca yapacağınız bu basit uygulama sonunda saçlarınızın sağlıklı bir şekilde ve hızla uzadığını bizzat izleyeceksiniz. Soğan kürü kullananlar uygulamanın mucizevi etkisini mutlaka hissedecekler.

Evde saç bakımı nasıl yapılır sorusunun düzinelerce yanıtı var. Farklı formüllerin her biri aslında gerçekten saçlarımız ve saç derimiz için sağlıklı sonuçlar üretmektedir. Evde saç maskesi yapılışı hem eğlenceli ve rahatlatıcı hem de ekonomik bir uygulamadır. Birkaç uygulamayı daha örnek olarak buraya alabiliriz.

Zeytinyağı Maskesi

Yarım su bardağı kadar sızma zeytinyağını ılık hale gelene kadar ısıtın. Bu yağı parmaklarınızla bütün saçınıza masaj yaparak yedirin. Saç dipleriniz çok kuru ise direk saç diplerinize yağ değdirmeyin. Saçınızı bir bone ile yarım saat kadar yağlı haliyle dinlendirin Ardından bütün yağı akıtacak şekilde şampuanla saçınızı yıkayın.

Kepekli, Dökülen Ve Kırılan Saçlara Özel Maske

Aktardan alınabilecek çemen tohumlarını çektirerek toz haline getirtin. Bir gece önce çemen tohumu tozunu suda bırakın. Sonra karışımı krem kıvamına gelene dek karıştırın. Saç derinize parmaklarınızla masaj yaparak yedirin. On beş dakika sonra saçınızı yıkayın ve karışımı şampuanla iyice akıtın.

Bal Ve Zeytinyağı Maskesi

Üç kaşık zeytinyağı ve iki kaşık balı karıştırarak saçınıza yedirin. Saçınızı boneyle sarıp bu halde 15 dakika bekleyin. Sürenin sonunda saçınızı iyice durulayın ve şampuanla yıkayın.

Parlak Saçlar İçin Maske

Birkaç damla kadar sandal ağacı yağı, bir tane portakal,  bir kaşık bal az bir su ile karıştırılır. Yıkama ve şampuandan hemen sonra saça uygulanır. Kısa bir süre bekledikten sonra saç durulanır.

Yumurta Maskesi

Saç oranınıza göre iki ya da dört adet kadar yumurta sarısının üzerine üç kaşık kadar badem ya da zeytinyağı ekleyin bu haliyle iyice karıştırın. Saçlarınıza ilk yıkamanın ardından bu karışımı sürün. Karışımı iyice saçlarınıza yedirin. Bu haliyle boneye sararak yarım saatten fazla bekleyin. Ardından saçınızı soğuk suyla bolca duruların yeniden şampuanla yıkayın. Uygulama kırık oluşumunu engelleyip saçlarınızı besleyecek, parlak bir görünüm verecektir.

 

Yorum Yap