Nasıl Yapılır

Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Evde Vücut Geliştirne Nasıl Yapılır?
Editör by seoturka

Günümüzde vücut geliştirerek güzel ve fit bir vücudu olsun isteyen ama bunun için spor salonuna gidip çalışacak vakti olmayan insan çok. Ve bir sürü insan evde nasıl çalışacağını bilmiyor.

Eğer sen de onlardan biriysen tavsiyem, evde vücut geliştirmende sana yardımı dokunacak olan yeterli ağırlığı satın alman. Ama ne var ki bazıları dumbell ile çalışamıyor ya da ailesi tarafından almasına izin verilmiyor. Böyle bir durumdaysa; şınav, squat, barfix, plank gibi aletsiz vücut geliştirme yöntemleri tam sana göre.

evde-kas-yapmak.png

Evde Kas Yapma Yöntemleri

Evde kas yapmakla ilgili düşünceler genellikle menfidir. Söz konusu kas geliştirme olunca herkes spor salonuna gitmenin en iyi seçenek olduğunu düşünür. Buna karşın spor salonlarının dezavantaja da sahip olduğunu söylemem gerekir. Listenin başını elbet ki maddiyat çekiyor. Arkasından hijyen, sağlık, iyi hizmet ve tabii ki salonun yerinin evine uygun bir konumda olması geliyor. Bunca sebepten dolayı, evde kas yapma senin için daha iyi bir yöntem olacaktır. Kendi ağırlıklarınla, kendi evinde vücut geliştirmen aslında oldukça kolay… Yine de, vücudunu nasıl şekillendirmek istersen iste sağlıklı bir sonuca ulaşman için yardım alman senin yararına olur. İlle de doktor ya da diyetisyenden değil de, iyi bir sporcudan da tavsiyeler alabilirsin.

Evde kas hareketleri; ev kardiyosu (ip atlama, şınav vb.), squat hareketleri, pilates topuyla şınav çekme, kuvvet antrenmanları (pilates yopu, barbell, dumbell gibi ağırlık aletleriyle), pull up vb. hareketler.

evde-spor-yapmak.jpg

Evde Vücut Geliştirmenin Püf Noktaları

Vücut geliştirme çalışmaya karar verdiysen, sana sıralayacağım püf noktalara da dikkat etmen, çalışmalarındaki verimi arttırmaya yardımcı olacaktır. Unutmamalısın ki önemli olan ağırlığı doğru bir yöntemle kaldırmak. İşte sana evde vücut geliştirmen için 5 adet püf nokta.

  • Ağırlığı kaldırdığın sırada, kasının tamamen eş merkezli kasılmaya erdiği anda, kaslarını olağan gücünle kas ve yaklaşık üç saniye kadar öyle kal. Ancak kaslarını kramp girecek derece güçlü kas! Ama bu hareketi her yaptığın egzersizde kullanma. Hacim için çalışırken de her yalıtım hareketinde kullanabilirsin.

  • En iyi hipertrofiyi elde etmek için, hareketi yaptığın süre boyunca kaslarını tüm gücünle kasmalısın.

  • Hedefindeki kasları esnetebileceğin hareketleri çalışmana ekle. Böylece daha fazla kas fiberini çalıştırmış olursun ve sinir sistemin olduğundan daha fazla motor birimini harekete geçirir.

  • Vücut geliştirmek, kas yapmak istiyorsan pump hareketi fazlasıyla önemli. Bu hareketle kaslarına kan akışında aşırı bir artış olur. Ancak her egzersiz için de pump hareketi yapmamalısın. Yalnızca çalışman bittiğinde son set olarak bir bölgen için yapmanı tavsiye ederim.

  • Bazı zamanlar ağır kaldırmaya çalış. Böylece sinir sistemin optimize olacaktır. Örnek vermek gerekirse 5 hafta evde vücut geliştirme ve 2 hafta kuvvet ağırlığı çalışabilirsin.

Yorum Yap