Nasıl Yapılır

Evde Slime Nasıl Yapılır?

Evde Slime Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Çocukların gelişimleri için ve hayal dünyalarının daha da derinleşmesi için oyun hamurları vazgeçilmez bir yer edinmiş durumda. Sadece çocuklar mı? Elbette büyüklerinde ilgisini çeken slime nasıl yapılır? Birçok oyuncak ve benzeri ürünler satan mağazalarda rastlayacağınız slime, yapımın eğlenceli ve zevkli olması nedeniyle evde yapılması tercih ediliyor. Üstelik slime yapımı kolay ve zahmetsiz. Birçok kişi farklı slime yapma teknikleri ve modelleri geliştiriyorlar. Peki slim ne işe yarar? Farklı renkleri ile birlikte slimeler oyun hamurlarının veremediği farklı eğlenceleri bizlere sunuyor. Yapışmaması ve kolay temizlenebilir olması da çocukların evdeki eşyalara zarar vermemesini sağlıyor.

Slime Tarihi

 

slime-tarifi-slime-yapimi-icin-gerekli-malzemeler-slime-tarihi.jpg

Aslında hemen hemen herkes slime ilgili cümleleri son dönemlerde duymuştur. Ancak slime tarihine baktığımızda oldukça eski dönemlere gidiyoruz. Nobel Ödüllü Hermann Staudinger sentetik polimer yapısı üzerinde çalışır. Polimer denilen madde üzerinden birçok molekülün tek bir molekül durumunda bulunduğu bileşik akla gelmektedir. İşte Hermann Staudinger 1920 yılında bu çalışmaları yapar ve yıllarca üzerinde çalıştığı, yar akışkan maddeler üzerindeki deneyleri neticesinden slime elde edilir. Ancak slime ile ne yapılacağı ve verimini en çok nasıl kullanacakları konusunda henüz daha erkendir. Tüm bunların ışığında 1950 li yıllarda elde edilen ve yeni bir tür olan bu kimyasal madde ile diş macunları ve sakız gibi mamuller tasarlanır. Yavaş yavaş slime ne işe yarar sorusunun cevabı bulunmaya başlar.

Slime Nedir

slime-nasil-yapilir-slime-ne-ise-yarar-slime-yapilisi.jpg

Slime tarihinin ardından yavaş yavaş günümüze doğru, evlerimizde slime nasıl yapılır ve slime yapımı kolay mıdır, sorularının yanıtını aramaya başlıyoruz. Amerikalı bir oyuncak firması oyun hamuru üretiyor. Diğerlerinden farklı lan yarı yapışkan ve aynı zamanda yarı akışkan olan bu hamur 1976 yılında yeşil ve plastik çöp kovasını andıran kutularda oyuncakçılarda satılmaya başlanıyor. Zaman geçiyor, teknoloji ve bilim gelişiyor slimenin de farklı çeşitleri üretilmeye başlanıyor. Günümüzde oyuncak olarak kullanılan slime başlı başına bir oyun haline gelmiştir.

Slime Yapısında, İçinde Neler Var ?

slime-yapimi-malzemeleri-slime-yapimi-slime-tarifi.jpg

Basit şekilde slime içerisinde su, tutkal, boraks birleşimiyle elde edilmiş kimyasal ve hamurumsu yapıdaki oyun hamuru bileşenidir. Kimyasal içeriği guar zamkı, sodyum tetraborat içermektedir. Peki slime nasıl yapılır ve slime yapımı kolay mıdır sorusuna yanıt arasak, evet eğer malzemeleri temin edebilirseniz evde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Slime ne işe yarar demenden önce evde slime yapmak için malzemeleri sıralayalım.

  •  – Bir bardak ılık su
  • – Bir bardak oda sıcaklığında bulunan su
  • – Çay kaşığı ucu ile jellendirici Boraks
  • – Çay kaşığı ucu ile gıda boyası
  • – K-10 tutkal su bazlı
  • – Miktarını kendiniz karar vereceğiniz sim

Tüm bu malzemeleri elde ettikten sonra, ılık bir su bardağı suya çay kaşığı ucu ile gıda boyasını ve boraksı ekliyoruz. Kıvamını bulana kadar karıştırıp bekletiyoruz. Bir kase içerisine hazırladığımız su bazlı tutkalı döküyoruz. Aynı kasenin üzerine oda sıcaklığındaki suyu döküyoruz. Karıştırarak kıvamını almasını sağlıyoruz. İlk olarak hazırladığımız karışım ile ikinci tutkal karışımın bir birine ekleyerek karıştırıyoruz. Kıvamını bulana kadar karıştırıp sonra da üzerine sim ekliyoruz. Hazırlanan slime kaba yapışmıyorsa olmuş demektir.

Yorum Yap