Sağlık

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ?

Editör by Emre Yıldırım

Evde Orkide Bakımı Nasıl Yapılır ?

Orkide belki de çiçeklerin en nadidesi ve en asili. Hediye edilen insana kendini özel hissettiren bu çiçek, zarif görünümü ve pahalı fiyatından dolayı zor yetiştirilen bir tür olduğu izlenimi uyandırmakta. Halbuki işin aslı hiç de öyle değil. Orkide yetiştirmek aslında diğer ev çiçeklerini yetiştirmekten farksız. Tabii yine de dikkat etmeniz gereken hususlar var. Şimdi bunlardan bahsedelim.

 

Hangi Orkideyi Yetiştirmeliyiz?

 

                Asparagales üst sınıfına bağlı salepgillerden olan orkide anlayacağınız üzere tek bir çeşitten ibaret değil. Şu zamana kadar keşfedilmiş 20.000 çeşit orkide olduğu tahmin edilmekte. Evinizin sıcaklığı orkide seçimindeki en önemli faktördür 18-28 derece sıcaklıkta yaşayan ve 6 ay boyunca çiçekli kalan türler olduğu gibi en fazla 21 dereceye kadar yaşama imkanı olan orkideler de vardır. En çok yetiştirilen tür ise 18-28 derece sıcaklık aralığından hoşlanan phalaenopsis türüdür. Hangi sıcaklık aralığını severse sevsin orkidelerin istisnasız hoşlanmadığı şey güneş ışınlarına direk maruz kalmaktır. Doğal ortamında ağaçların yaprakları arasından süzülen ışık bir orkidenin en sevdiği güneşlenme biçimidir. Evde de tül perde ve jaluzilerinizi kullanarak böyle bir ortam yaratabilirsiniz.

 

Orkide Esenti Veren Bir Çiçek Mi?

 

Orkideler için ışık kadar önemli bir şey daha varsa o da hava sirkülasyonudur. Havasız ortamı sevmeyen orkideler için sirkülasyon çok önemlidir. Hatta bunu sağlamak için bir vantilatörden yardım alabilirsiniz. Tabii bu işlemi pervaneyi direk orkideye tutarak yaparsanız sonuç hüsran olacaktır. Vantilatörü orkidenin bulunduğu odada çiçeğe direk yansımayacak şekilde çalıştırmanız ideal sonucu verecektir. Bir diğer önemli nokta ise her çiçekte olduğu gibi gübredir. Hazır satılan orkide vitaminleri ve gübreleri bulunmakta. Bunları kullanarak güzel bir sonuç alabilirsiniz. Orkidenin kökleri de ışığa ihtiyaç duyduğundan daha güzel bir sonuç almak için şeffaf saksılar kullanabilirsiniz. Zaten bu saksılar piyasada orkide saksısı adı ile satılmaktadır. Orkideler çok fazla neme ihtiyaç duymaktadır. Olmazsa olmaz diyemeyiz ancak daha iyi bir sonuç alacağınız kesin. Ev ortamında doğal yollarla böyle bir nem oranını yakalamamız mümkün olmadığından bebekler için kullanılan buhar makinelerine başvurabilirsiniz. Unutmayın bitki bakımı aynı çocuk bakımı gibi zahmetli ancak bir o kadar da keyiflidir.

Yorum Yap