Nasıl Yapılır

Evde Mum Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Hazır olarak satın alınabilecek birçok ürün artık hem maddi hem de manevi değeri açısından evde yapıma başlandı. Tasarımını yaptığınız ancak hazır halini bulamadığınız mumları artık evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir obje ve dekorasyon ürününü odanızın rengi konseptine uygun hale getirmek için birkaç ipucuna ihtiyacınız var.

Dekor ve aydınlatma açısından kullanılan mum; obje niteliğinde hoş bir görüntü, kullanım açısından loş bir ortam sunmakta. Masa dekorasyonu ve ünite obje niteliğinde odaların kurtarıcı nesnesidir. Görüntü açısından da romantik yemeklerin tamamlayıcısı olarak kullanımdadır.

Tasarımınıza hazır şekilde rastlamak çok kolay olmaktadır. Ancak evinizde bu ürünü hazır hale getirebilmektesiniz. Ayrıca bunu evde iş uygulamalarında da kullanmak mümkün oluyor. Evde yapılan mumlar oldukça kolay ve ek gelir getirici bir uygulamadır. Ek iş veya evde kolay yapılan işler arasında mum yapımı gelmektedir.

Evde mum yapımı malzemeleri

  • 1 kilogram parafin, aktardan temin edilebilmektedir.
  • 100 gram stearin, hobi malzemeleri satan dükkanlardan temin edilebilmektedir.
  • Renklendirici, pastel boya veya mum boyası kullanılmaktadır.
  • Saf pamuklu ip veya mum fitili
  • Çiçek esansı

Evde mum yapılışı

Katı haldeki parafini bir kabın içinde kısık ateşte eritin. Bu kabın eski olmasına dikkat edin. Stearini ekleyin ve sıvı hale gelene kadar karıştırın içine renklendirici olarak mum boyasını ilave edin. Mum boyasını eklerken çiçek esansını ilave ederseniz mumu yaktığınızda harika bir koku yaymasına neden olacaktır. Esansı istediğinize bağlı olarak nasıl bir koku duyumsamak isterseniz değiştirebilirsiniz.

Hazır hale gelen mum malzemesini şekillendirmek için cam veya seramik şişeye ya da farklı bir tarz denemek isterseniz portakal kabuğu, midye kabuğu gibi istediğinize bağlı bir kaba dökebilirsiniz. Görsel açıdan tasarımınıza bağlı olarak kabı geliştirebilirsiniz. Silikon kaplar ile de mumunuzu şekillendirebilmektesiniz.

Sıvı halde hazırlanmış mumunuzu kabın içine dökmeden önce kaba saf pamuk ipi veya mum fitilini koymalısınız. Ardından sıvıyı kaba dökme işlemini uygulamalısınız. Oda sıcaklığında kaplarda bekleyen mumlarınızı bir süre sonra donması için buzdolabına koyabilirsiniz. Donma işlemi tamamlandıktan sonra mumunuz hazır halde gelmiş olacaktır.

Yorum Yap