Nasıl Yapılır

Evde Macaron Nasıl Yapılır?

Evde Macaron Nasıl Yapılır?
Editör by seoturka

Günümüzde Macaron bilen çok insan bulunmamaktadır. Çoğunluk bilmektedir, fakat tadını bilmemektedir. Çünkü Türkiye `de pek fazla tüketilmemektedir. Genelde yurtdışının vazgeçilmez tatları arasında yer almaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları tarafından tanıtılmaktadır. Macaron Fransız kurabiyesidir. İlk defa tatmak isteyen insanlar tarafından , görüntüsü çok beğenilmektedir. Macaron dışı gevrek tadında olmaktadır. İçi ise tam aksine yumuşacıktır. Macaron çeşitlerinde tek bir tada yer verilmemektedir. Çeşitleri arasında çikolatalı, çilekli, portakallı , fındıklı , Antep fıstıklı seçeneklerine yer verilmektedir. Ayrıca verilen tada göre rengi de değişmektedir. Alışılagelmişin dışında da artık evlerde yapımı da mümkün olmaktadır. İnsanlar artık alarak bu işlemi gerçekleştirmektedir. Üstelik çok fazla uğraş gerektiren bir süreçte değildir. Damak zevkine hitap eden herkes bunu evlerinde rahatça yapabilir. Kendi seçimlerine göre de tatlara yer verebilirler.

macaron-yapimi.jpeg

Macaron Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir ?

Macaron yapmak için sizlerden istenen çok fazla zor bulunacak malzemeler bulunmamaktadır. Kolayca bulunan malzemeler dahilinde evde makaron yapımı gerçekleştirebilirsiniz. Malzemeler arasında ;

  • 65 gram beyaz Küvertür
  • 100 gram krema
  • 45 gram şeker
  • 12 gram mısır nişastası
  • 50 mili litre sıvı krema
  • 100 mili litre sıkılmış portakal suyu

Sadece bu malzemeleri temin ederek Macaron yapabilirsiniz. Sizler istediğiniz tada yer vermek istiyorsanız, sıkılmış portakal suyu yerine dilediğiniz malzemeyi , aynı ölçek dahilinde kullanabilirsiniz. Yukarıda yer verilen malzemeleri, herhangi bir alış-veriş merkezinden temin edebilirsiniz.

evde-makaron-yapimi.jpg

Macaron Hazırlanış Süreci Nasıl İlerlemektedir ?

Macaron gibi özel bir tada evinizde yer vermek istiyorsanız. Tek yapmanız gereken gerekli malzemeleri almak olacaktır. Sonrasında yaptığınız araştırmaların içinden bir tane tarife yer vererek makaron nasıl yapılır sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz. Malzemeleri aldıktan sonra ise portakal suyunu ( sizler istediniz malzemeyi kullanabilirsiniz. ) yarısını bir kaba alarak kaynatmanız gerekmektedir. Sonra başka bir kap içinde krema ile şekeri karıştırmanız gerekmektedir. Şeker ve kremayı da aynı şekilde kaynatmanız gerekmektedir. Farklı bir kap alarak bu sefer sıvı krema ile mısır nişastasını karıştırmanız gerekir. Karıştırdıktan sonra bu karışımı, kaynayan kremanın üzerine ekleyiniz. Bu karışımları kaynatmaya bir süre devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü karışımda yoğun bir kıvam elde etmeniz gerekmektedir. Bunun için başında bekleyerek, bu işlem sürecini dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda bu karışımın içerisine, ilk başa kaynattığınız portakal suyunu (istediğiniz malzeme ) eklemeniz gerekmektedir. Aynı karışımın içerisine KÜVERTÜR parçalarını da ekleyerek, karışımdan istediğiniz kıvamı elde etmek için biraz karıştırarak beklemeniz gerekmektedir.

Elde ettiğiniz karışımı bir kaba alarak çok iyi olmasını istiyorsanız , buzdolabına alarak bir hafta kadar beklemeniz gerekmektedir.

Yorum Yap