Nasıl Yapılır

Evde Kil Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde Kil Hamuru Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Çocuklarımızın evlerimizde etkinlikler ve hobilerle beraber zaman geçirmemiz için birçok alternatif mevcut. Bunlardan biri de kil hamuru ile oyunlar ve yapılan etkinliklerdir. Çocuklarımızın hayal dünyasını geliştiren, yaratıcıkları ile bizleri bile şaşırtabilecek oyunlardan biridir kil hamurları. Clay dough adıyla da bilinen kil hamurlarını dışardan, oyuncak mağazalarından almaktansa sizler de evlerinizde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Evde kil hamuru yapımı oldukça kolay ve son derece maliyetsizdir. Kil hamuru tarifi sayesinde sizler de evde kil yapımı işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hazırlanan malzemelerle yapacağınız kil hamurunu çocuğunuza rahatlıkla verebilir, onun yaratıcılığına sizler de katılabilirsiniz.

Kil Hamuru İçin Gerekli Malzemeler

Evde kil hamuru için gerekli malzemeleri oldukça kolay ve düşük maliyetlerle temin edebilirsiniz. Evde kil hamuru yapımı için gerekli malzemelerin listesi ise şöyledir.

Bir su bardağı un, bir çay bardağı kadar tuz, 3 su bardağı su, sıvı yağ ve gıda boyası

Gıda boyasını dilediğiniz farklı renklerde temin edebilir tarifte kullanabilirsiniz.

Kil Hamuru Yapılışı

evde-kil-hamuru-yapimi-kil-yapimi-tarifleri.jpg

Malzemelerin temininden sonra ki görüldüğü üzere son derece kolay ulaşılabilen malzemelerden oluşmaktadır, sıra kil hamuru tarifi sıralamasına geldi. Öncelikle 1 su bardağı unu, 3 su bardağı su ve 1 çay bardağı tuzu sığacak kadar kabın içerisine koyun. Hamur olana değin iyice karıştırın ve kıvamına gelmesini sağlayın. Bu karışımda en önemli malzeme tuzdur. Çünkü tuz hamurun sertleşmesini sağlayacaktır. hamurda tuzun etkisi ile kıvamın yakalanması ve yapılacak kilin elverişli olmasını sağlamaktadır. Bu noktada şunu belirtmek gerekir, yapılan bu hamur evde yapılan börek, ekmek, çörek gibi yiyeceklerin yapımındaki hamurlara benzemektedir. Ancak bu hamur asla yenmez. Yaptığınız hamurları renklendirmek ise son derece keyiflidir. Özellikle kil hamuru yapımında çocukların en sevdiği ve beğenerek katıldıkları evre burasıdır. Yaptığınız hamuru dilenen miktarlarda hazırlayarak renklendireceğimiz gıda ve parmak boyalar ile karıştırırız. İyice yoğurduğumuz bu karışım rengarenk ve hoş bir görüntü oluşturacaktır. Renklendirilen hamurları cam kavanozda muhafaza etmelisiniz. Kesinlikle kapalı ve cam kavanozda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Çocuklarınız da bu cam kavanozlardan alarak dilediklerinde kil hamurları ile oyunlar oynayabilirler.

Eğlenceli Şekiller

evde-kil-hamuru-yapimi-icin-tarifler.jpg

Evde kil hamuru yaparken bile çocuklarınızla birlikte vakit geçirmeniz son derece önemlidir. evde kil yapımı çocuklarınızın size daha yakın olmasınız, sizlerin de iş hayatınızın stresinden kurtulmanızı sağlayacaktır. kil hamuru tarifi ile birlikte yapacağınız hamurlara türlü türlü şekiller verilebilir. Çocuklarınız bu şekilleri hamurlara verdikçe el becerileri ve hayal dünyaları gelişecektir. Yapılan şekilleri dilerseniz fırında pişirerek sabitleyebilirsiniz. Üstelik fırında pişen ve şekiller verdiğiniz kil hamurlarını fırından çıktıktan sonra da dilediğiniz renklere boyayabilirsiniz. Özellikle birçok anne çocuğuyla yaptığı bu etkinlikler sonrasın ortaya çıkan eserleri evlerinde aksesuar gibi sergilemektedir. Kil hamurunu evde yapmak hem sağlık hem maliyet hem de ailenin bir arada olması, birlikte vakit geçirmesi için son derece önemlidir.

Yorum Yap