Sağlık

Evde Evcil Hayvanınız Varsa Çocuklara Dikkat

Editör by Editörmatik

Evcil hayvanları elbette hepimiz çok seviyoruz. Her insanın hayatının bir döneminde kedi, köpek, balık veya kuş beslemiştir. Hatta bu listeye kurbağa, hamster gibi hayvanlar da eklenebilir. Biz değilsek en azından bir akrabamız, arkadaşımız sayesinde evcil hayvan tecrübesi yaşamışızdır. Peki evcil hayvan beslemenin çocuklara ve bebeklere zararı var mı? Birçok kişinin merak ettiği bu soru hakkında evdeki evcil hayvana göre cevap değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda çocuklarınızın gelişimine ve hayvan sevgisiyle büyümesine bile faydası olabilir. Eğer evde iki tane Japon balığı besliyorsanız, bunun bebeğinize veya çocuklarınıza zarar vereceğiniz söylemek pek akla yatkın bir düşünce sayılmaz. Aksine çocuklarınız balığa zarar verebilir. Evcil hayvanlar çocuklar için direk olarak zararlıdır veya yararlıdır demek yanlış olacaktır.

Evcil Hayvanlar ile Çocukların Birarada Yaşaması

Kedi, köpek, kuş, balık gibi hayvanlarımız var ise çocuklarımızı bu koşullarda nasıl tutabiliriz diye bakacak olursak en önemli konu temizlik konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer evi temiz tutabiliyorsanız evcil hayvan beslemenizde olağanüstü bir sakınca görülmez. Tabiki beslediğiniz evcil hayvanın bebeğe zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekiyor. Hatta ufak bakım görevlerini çocuğunuza vererek onun daha çok sorumluluk sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlara göre daha çok dikkat edilmesi gereken husus bebeklerdir. Uzmanlar hiçbir şekilde bebeklerin ve evcil hayvanların aynı yerde yaşamaması gerektiğini düşünüyor. Bunun asıl sebebi bazı evcil hayvanların tüyleri. Bu tüylü hayvanlar bebeklerde alerji oluşumuna neden olabilir. Bir diğer neden ise kedi köpek gibi hayvanların parazit taşıması. Bu zararlı parazitlerden bebekleri uzak tutmak gerekir.

Hangi Döneme Kadar Bebekler Uzak Tutulmalı

Uzmanlar bebekler ile evcil hayvanların beraber yaşadığı ailelerin görülebileceğini ancak bunu tavsiye etmediklerini belirtiyorlar. Evcil hayvanların bebekler en azından ayaklanana kadar uzak tutulması gerektiği belirtiliyor. Verilen yaş sınırı ise 2. Çocuk doktorları en az 2 yaşına kadar bebeklerin evcil hayvanlardan uzak tutulması gerektiğini belirtiyor. Daha sonraki yaşlarda ise evcil hayvanlar ile çocukların aynı ortamda büyümesinde fayda sağlanacağı belirtiliyor. Çocuklar içgüdüsel olarak kendilerinden küçük olan bu varlıklara sevgi besleyebiliyor ve arkadaşlık bağı kurabiliyorlar.

Yorum Yap