Nasıl Yapılır

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Editör by Editörmatik

Sirke, faydaları saymakla bitmeyen bir madde oldu artık hayatımızda. Hem beslenme amaçlı hem de temizliğin büyük bir kısmında gönül rahatlığı ile kullandığımız elma sirkesi ise adeta kadınların gözde ürünlerinden şu aralar.

Dışarıdan satın aldığımız her üründe katkı maddesi olduğunu bildiğimiz ve mümkün olduğunca organik ürünler tüketmeye çalıştığımız şu devirde, evde elma sirkesi yapımı öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise sizlere tarifi vereceğim ama önce elma sirkesinin evdeki kullanım alanlarından biraz bahsetmek istiyorum.

Evde Elma Sirkesi Nerelerde Kullanılır?

Elma sirkesi, temizlik için adeta bir mucizedir. Zararlı mikroorganizmaları tamamen yok etme özelliği ile kalbimize taht kuran elma sirkesi, her türlü malzemeyi dezenfekte etme amacıyla evinizin her yerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Örneğin, mutfak bezlerinin temizlenmesi, halıların içindeki mikropların öldürülmesi. Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne koyduğunuzda parlayan bulaşıklarınız, çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne koyduğunuzda ise üzerinde hiç deterjan artığı olmayan deterjanlarınız olacaktır. Evinizde balık kızarttıysanız eğer elma sirkesiniz bir bardağın içine koyun ve biraz bekleyin. Koku gittiğinde bu duruma inanamayacaksınız. Buzdolabında bozulan bir gıda maddesi kötü koku yaptıysa da aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Yeşil yapraklılar ve meyvelerinizi yıkarken de en büyük yardımcınız elma sirkesi olacak.

Kişisel Bakım İçin Bir Mucize

Elma sirkesi soda ile birleştiğinde sivilceleriniz için harika bir çözüm olurken, karbonat ile karıştırıp dişleriniz fırçaladığınızda dişlerinizin sağlıklı bir şekilde beyazlamaya başladığını göreceksiniz. Saçlarınızdan şampuanın tam arınmadığını düşünüyorsanız eğer yarım çay bardağı elma sirkesi bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Topuk dikeni gibi ayağınızda oluşan bazı problemler için de elma sirkesini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Evde Elma Sirkesi Yapımı

Tüm bu saydıklarımızı yapabilmek için ihtiyacımız olan elma sirkesinin yapımının nasıl olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Öncelikle evde elma sirkesi yapımı için ihtiyacımız olan malzemelere bir bakalım;

2 tane elma

750 ml temiz su

Bir Çay kaşığı bal

3 – 4 nohut

1 litrelik cam kavanoz

Kavanozun ağzını örtecek bir parça bez

Öncelikle elmaları yıkadıktan sonra çekirdeklerini temizleyip cam kavanoza doğruyoruz. Doğramış olduğumuz elmaları örtecek şekilde su ile dolduruyoruz. İçine; bir tatlı kaşığı bal, 3 – 4 nohut koyuyoruz. Ağzını bir bezle kapatıp, karanlık bir yerde bekletiyoruz. Mayalanması için her gün karıştırıyoruz. 4 – 5 gün içinde mayalanması tamamlanan elma sirkemizi her gün açıp karıştırmak üzere kapağını kapatarak karanlık bir yerde bekletmeye devam ediyoruz. 35 – 40 gün içinde sirkemiz kullanıma hazır hale geliyor. Bu süre geçtikten sonra sirkemizi süzerek kullanmaya başlıyoruz.

Elma Sirkesi Tarifinin Püf Noktaları

Konulan suyun temiz olması şart

Bekleme sürelerini mutlaka karanlık bir ortamda geçirmesi gerekiyor.

Elma sirkesi olana kadar her gün mutlaka karıştırılmalı.

Yorum Yap