Nasıl Yapılır

Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Evde Diş Macunu Nasıl Yapılır?
Editör by Behlül Güngör

Marketlerden aldığımız, her gün en az bir kere de olsa kullandığımız diş macunları, maalesef ki diğer her ürün gibi (şampuan, deterjan vb.) kimyasal madde içeriyor ve şahsen bunların dişlerdeki minelere yardımcı olmak yerine zarar verdiği, çürükleri önlemek yerine daha kötü bir hale getirdiğini düşünüyorum.

Eğer sen de hem sağlık yönünden rahatlıkla kullanabileceğin, hem de kolaylıkla dişlerini beyazlatacak bir diş macunu arayışındaysan, evde diş macunu yapmaya ne dersin?

evde-dis-macunu-yapimi.jpg

Diş Macunu Nasıl Yapılır?

Evde diş macunu yapmanın bir sürü tarifi var. Ancak ben daha kolay, pratik ve her zaman bulabileceğin malzemelerin yer aldığı bir iki tarifi vermek istiyorum.

İki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı(organik), bir yemek kaşığı karbonat ve tat vermesi için on beş damla kadar nane yağı. (Ya da isteğine göre portakal, badem özü vb. kullanabilirsin.)

Uygun bir kaseye Hindistan cevizi yağı ve karbonatı koyarak karıştır ve macun kıvamına getir. Daha sonra nane yağı (ya da istediğin aromayı) kat ve tekrar karıştır.

Diş macunun hazır durumda! Yaklaşık bir buçuk ay kadar tüketebilirsin. Ancak normal diş macunları gibi köpürme yapmaz bu yüzden kullandığında sakın şaşırma!

İki yada üç bardak karbonat, dört çay kaşığı deniz tuzu, esans için bir iki çay kaşığıyla yine nane yağı ya da sevdiğin başka bir aroma, aldığı kadar su.

Hepsini bir kaba koyduktan sonra karıştır ve tadıyla kıvamının iyi olmasına dikkat et. Macun kıvamına geldiğinde hava almaması için bir tüp ya da kavanoza koyabilirsin. En iyi sonuca ulaşmak istiyorsan günde en az iki kere fırçalamanı tavsiye ederim ancak unutma, fazla fırçalarsan da diş etine zarar verebilirsin!

dis-macunu-uretimi.jpg

Diş Macunu Nasıl Üretilir?

İnsanlar yaşamı boyunca dişlerini 40.000 kez fırçalar ve yaklaşık 80 litre diş macunu kullanır. Diş macunu hayatımızda öyle sıradan bir yere sahiptir ki, onu yalnızca bittiği zaman hatırlarız.

İşte o hatırlamadığımız diş macununu üretmek için kullanılan malzemeler:

Hidrojen peroksit (beyazlaştırmak için), sodyum bikarbonat (bilinen karbonat), kaolin, silika, kalsiyum karbonat(bilinen adıyla tebeşir) vb. ağırlaştırıcılardan bir kaçıdır, sodyum profosfat, propilen glikol, sodyum sakarin, triclosan ve son olarak dioktil sodyum sülfosüksinat.

Bunların hepsini ağzına koymak istediğinden emin misin? Onun yerine doğal diş macunu yapmanı tavsiye ederim.

Doğal Diş Macunu Yapılışı

Eğer hala doğal ve dişlerini bembeyaz yapacak diş macununu bulamadıysan, evde doğal diş macunu yapman için doğal bir tarifim daha var.

Gerekli malzemeler:

Bir çay kaşığı karbonat, iki ya da üç damla su, bir damla nane ve yahut limon yağı

Malzemeleri elde ettikten sonra, bir kâsenin içine hepsini koyup, karıştır. Macun kıvamına geldiğinde diş macunun hazır olacaktır.

Yorum Yap