Nasıl Yapılır Sağlık

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Editör by seoturka

Evde kendiniz ayaklarınıza bakım mı yapmak istiyorsunuz? Ayak bakımı nasıl yapılır? Ayaklarımız vücudumuzda önemli organlarımızdan bir tanesidir. Ve çoğu kişi ayakları ile pek ilgilenmez. Oysa ki ayak sağlığı çok önemlidir. Gün içinde sürekli çorap ve ayakkabı içinde ola ayaklarınız hava almadığında çeşitli hastalıklara neden olabilir. Özellikle de kışın bu bakım şarttır.

Ayak Tırnaklarındaki Batıklar

Ayak tırnaklarınızda batık olmaması için; öncelikle kesim ve temizliğini mutlaka yapmanız gerekir. Tırnaklarınız uzunsa batık oluşumu riski olur. Daha bakımlı görünmesi için oje kullanabilirsiniz.

Ayak Yorgunluğu Nasıl Giderilir?

Ayaklarınız yorgunsa soğuk suyun içinde bekletin. Suyun içine lavanta yağı ilave edebilirsiniz.

Ayak Kokusu Nasıl Gider?

Ayak kokusu için eve geldiğinizde limonlu kolonya ile güzelce silin. Daha sonra anti bakteriyel olan sabunla ayaklarınız 3 dakika boyunca yıkayın. Evde ayak bakımı için şu uygulamayı yapabilirsiniz. Bir kovanın içine sıcak suyu katın. İçine üç kaşık kadar karbonatla ayaklarınızı bekletin.

Sert Ayaklar Nasıl Yumuşatılır?

Ayaklarınızın yumuşacık olmasını istiyorsanız duş aldıktan sonra ayaklarınızı güzelce kurulayın ve lavanta yağı ile ayağınızı masaj yaparak sürün.

Dilerseniz kış ayında ayaklarınızı nemlendirici kremle nemlendirin ve ardından pamuklu çorap giyip yatın. Ertesi sabah ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

Ayak Şişmelerine Karşı Yapılacaklar

Ayaklarınız ponza taşı ile masaj yapmak da çok iyi gelir. Ölü derinin atılmasını sağlar bu sayede ayaklarınız şişiyorsa ve ağrınız var ise ayaklarınızı tuzlu su içinde bekletip hafif hareketler yapıp kan dolaşımını sağlayabilirsiniz. Bu sayede ayaklarınızda ağrı sızı kalmayacak ve rahatlayacaksınız.

 

Yorum Yap